Baklava hırsızları!

 90lı yıllarda bir bayram günü, üçü 14 ile 17 arası bir tanesi de 19 yaşında dört çocuk çalıştıkları işyerinden gece evlerine dönerken, ünlü bir baklavacı dükkanının vitrininde muhteşem bir şekilde duran tatlılara imreniyorlar. Ve aralarında ani bir karar alıp, kapıyı kırıyor, iki tepsi baklava ile bir miktar fıstığı çalıyorlar.


       Canları çekse, paraları olmadığı için böyle bir hırsızlığı yapsalar bile işledikleri suç ağır. Hırsızlıktan öte zor kullanarak soygun. Bir işyerinin kapısını kırıp içeriye girmeleri, baklava tepsilerini götürmeleri suçlarını daha da ağırlaştırıyor. Ha yirmi kilo altın çalmışlar ha yirmi kilo baklava. Ne yazık ki, yasalar bunu ayırt etmemiş, yargıçların vicdanlarına esneklik veya pay bırakmamış. Yarım asırlık ceza yasalarıdır bunlar, günümüzün koşullarına, hak, hukuk anlayışına, toplumun düzeyine uymuyor.
       Bırakınız yarım asırı, çeyrek asırda bile neler oldu, dünyada neler değişti?.. Yıkılmaz sanılan rejimler yıkıldı. Ne diktatörler göçtü gitti. İnsan hakları, demokrasi anlayışı ve tüm yaşam tarzları kuralları altüst oldu. Ama bizim ceza yasaları ve daha birtakım yasalar pek çok hukukçumuzun, adalet mensubumuzun tüm ikazlarına, şikayetlerine rağmen maalesef hala yerinde.
       * * *
       OLAY biliyorsunuz Gaziantep’te geçiyor. Baklavaları, nefis tatlıları ile ünlü ilimizde. Bir yıldan fazla süredir kimse işin farkında değil, daha doğrusu böylesine şok bir kararı böyle bir sonucu kimse beklemiyor.
       Yargıçlar ellerindeki yasaları uygulayarak çocuklardan 14 – 17 yaş arasında olan üçünü 27’şer yıl, 19 yaşında olanı ise 36 yıl hapse mahkum ediyor. Yasa böyle. Sonra da yine yargıçlar takdir haklarını kullanarak birtakım hafifletici nedenler bulup cezaları indiriyor, büyük 9 yıl, küçükler ise 6’şar yıl yatacak. Yargıtay da bu cezaları onaylamıyor mu?.. İşte o zaman, olay medyaya aksedince önce kamuoyundan sesler geliyor, sonra da hukukçulardan.
       Yargıçların hepsi elbet vicdanlarının da sesini dinler. Dava dosyası Yargıtay’a kadar gidiyor ve hiçbir yerde takılmıyor. Demek karar yasalara harfi harfine uygun. Zaten buna inanmamak mümkün değil. Ama yargıçlar eski devrin kadıları değil ki, suçlular çaldıkları baklavayı canları çekmiş, paraları da yokmuş, bir çocukluk etmişler diyebilsin; biraz nasihat biraz da korkutup evlerine gönderebilsin. Türkiye Cumhuriyeti Ceza Yasası var, bu yasanın dışına çıkmamak görevleri.
       İşte böyle efendim; yüz milyarları götüren Engin Civan ve onun gibiler yine aynı yasalara göre en fazla birkaç yıl yatıyor. Sonra da bir başka dünya cennetine yerleşip çaldıkları dolarları afiyetle yiyorlar.
       Birileri imrenmiş vitrinden baklava çalmış. Diğerleri milyarları yürütmüş. Böyle bir Ceza Yasası vicdanları sızlatmıyor mu?.. Hukukun simgesi adaleti tartarak dağıtan terazi değil midir?..
       * * *
       BAKLAVA hırsızlarının cezalarının böylesine ağır olma nedeni bu mühiş soyguna ikiden fazla kişinin katılması. Bunlar aralarında irade birliği oluşturmuşlar. Yasalar da bu cezayı öneriyor.
       Baklavacının vitrini önünde insanın canı çekince irade mi kalır?.. Artık hayatları kayan bu çocuklar eğer hazırlıklı, becerikli ve kararlı olsalardı iki tepsi baklava mı çalarlardı?..
       Herhalde olayın bilemediğimiz tarafları da var. Gaziantep Barosu’nun değerli hukukçuları davayı daha geniş bir adalet ve hukuk platformuna getirmelidirler. Kararın gözden geçirilmesini istemelidirler. Ama daha pek çok, böyle hukukun terazisinin tartamadığı yasalar var, kararlar var bunların da hepsi gözden geçirilmeli. Günümüz koşullarına uyar şekilde düzeltilmeli. Ve herhalde çikolata, lokum, baklava hırsızı çocuklar ıslahı mümkün çocukların bu kadar şiddet dolu kararlarla hayatları yok edilmemeli, onları topluma kazandırmak için fırsat vermeli.

  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: