8 Türk’ün katiline yıldız muamelesi

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasının ilk duruşması dün yapıldı. Gülerek ve sakız çiğneyerek duruşmada tepki çeken baş sanık Beate Zschaepe’nin cezaevinde “film yıldızı” muamelesi gördüğü iddia edildi. Pasta servisini yabancı bir mahkum yaparken, sigarasını Yunan bir mahkum sağlıyor.

Almanya’da 8’i Türk, 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütünün hayattaki bilinen tek üyesi Beate Zschaepe, kendisine yardım ve yataklık yapan 4 sanıkla birlikte dün Münih Eyalet Mahkemesi’nde hakim karşısına ilk kez çıktı.

Sanık Holger G., Casrten S., Andre E. ve Ralf Wohlleben’la birlikte yargılanan baş sanık Beate Zschaepe’nin duruşmadaki tavırları tepkiyle karşılanmıştı.

Siyah takım elbise ve saçları boyalı olarak duruşma salonuna gelen Zschaepe, avukatlarıyla konuşurken gülümsedi ve sakız çiğnedi. Zschaepe, 10 kurbanın yakınlarına ise sırtını döndü.

Alman Bild gazetesi, Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütünün üyesi Beate Zschaepe’nin hapisteki arkadaşıyla konuştu. “Nazi gelini” Zschaepe ile yan yana hücrelerde kalan Monika M., 10 kişinin ölümünden sorumlu Zschaepe’nin Münih’teki Stadelheim Cezaevi’ndeki günlük yaşamını anlattı.

Hırsızlık yaptığı için cezaevine giren Monika M, aylarca Beate Zschaepe’yle yan yana olan bir hücrede yaşadı. Cezasını çektikten sonra birkaç gün önce serbest bırakılan Monika M, Neo-Nazi Beate Zschaepe’ye, cezaevindeki mahkumların adeta bir “film yıldızı” muamalesi yaptığını ileri sürdü.

Monika M., “Ona bir kraliçe gibi davranıyorlar. Bu korkudan mı yoksa ona tapmaktan mı kaynaklanıyor, bilmiyorum. Yabancı bir mahkum ona pasta servisi yaparken, Yunan bir mahkum da sigarasını sağlıyor” dedi.

“Nazi gelini” Beate Zschaepe’ye Almanya’nın birçok yerinden mektuplar geldiğini belirten Monika M., “Evlenme teklifinde bulunan ve çıplak fotoğraflarını gönderen erkekler var. Evlenme teklifi aldığı bir mektubu bize gösterdi. Bernau’da cezaevindeki bir mahkumdan geliyordu. Mahkum, Zschaepe’nin suçsuz olduğuna inandığını ve onu çok sevdiğini belirtiyordu” şeklinde konuştu.

DUVARINDA ONLARIN FOTOĞRAFI VAR
Beate Zschaepe’nin “121 numaralı” hücresinde 10 cinayetin tetikçiliğini yapan Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt’ın fotoğraflarını duvara astığını belirten Monika M., “Nazi gelini"nin daha çok Alman rock grubu "Böhse Onkelz"ı dinlediğini söyledi.

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARI VAR
Cezaevinde dizüstü bilgisayara sahip olan tek mahkumun Beate Zschaepe olduğunu belirten Monika M., dava dosyasını okuması için bu bilgisayarın kendisine verildiğini belirtti.

‘ARKADAŞLARIM İNTİHAR ETMEDİ’
Konuşmalarında NSU cinayetlerinin de bazen gündeme geldiğini ancak bu konuda Zschaepe’nin en ufak bir pişmanlık göstermediğini iddia eden Monika M., "Arkadaşları Mundlos ve Böhnhardt’ın intihar ettiklerine de inanmıyor. Mahkemede çok güçlü duracağını bize söyledi. Bazen hücresinde tek başına kaldığında sessizce ağladığını belirtti” dedi.

Zschaepe, cinayetlerde suç ortağı olmak, terör örgütü üyeliği ve kundaklamayla suçlandı. Diğer dört sanık Holger G, Casrten S, Andre E ve Ralf Wohlleben, NSU terör hücresine yardım etmekten yargı önüne çıktı.

DAVA 2 YIL SÜREBİLİR
Cinayetleri işleyen Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt ise 4 Kasım 2011 tarihinde bir karavanda intihar etmişti. Davanın yaklaşık 85 duruşmayla 2 yıl sürmesi bekleniyor. 606 şahidin dinleneceği davada, 80 kadar müdahili yaklaşık 60 avukat temsil ediyor. Beş kişinin sanık sandalyesinde oturacağı davada, Federal Başsavcılığın hazırladığı iddianame 488 sayfadan oluşuyor.

14 MAYIS’A ERTELENDİ
Dava, sanık avukatlarının reddi hakim taleplerinin incelenip karar verilmesi için 14 Mayıs’a ertelendi.

  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: