Akbaş ( Türkish Dogs )

Temel Özellikleri
Akbaş; iri cüsseli atletik yapılı dururken ve hareket halinde son derece güzel ve zariftir. Anadolu’da kullanılan en eski koruma köpeklerinden birisidir.

Apartman hayatına uygun değildir. Hareket etmek ve mutlu olmak için geniş alanlara ihtiyaç duyar.

Neler Yapar?
Koyun inek gibi çiflik hayvanlarına karşı iyi ve koruyucu fakat kurt ayı çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok saldırgandır. Genellikle yabancılara karşı saldırgan olduğu için bulunduğu evin veya bahçenin çevresi dış ortamı görmemesi için kapatılır. Aksi halde yürüyen ve hareket eden her şeye havlayabilir. Geceleri gündüz vaktine göre daha fazla dikkatli ve bekçidirler. Günümüzde bekçi köpeği olmanın yanı sıra çoban köpeği olarak da kullnılmaktadır.

Tarihçesi
Aynı zamanda Türk çoban Köpeği de denilen bu ırk Türkiye’de Batı ve Orta Anadolu Bölgesi’nde yaşamaktadır. Bundan 3000 yıl önce üretildiği ve atalarının diğer çoban köpekleri olabileceği sanılmaktadır. Ayrıca bazı kişilerce Avrupa’da yaşayan Pyrenean Mountain Dog Tatra Mountain Dog Kuvarsz ve Komondor gibi iri beyaz ırklarla da bir akrabalığı düşünülmektedir.

Familya: çoban köpeği sürü koruma köpeği Diğer Adları: Türk çoban Köpeği Akbash Dog Rengi: Beyaz ve krem rengi tonları.Çıkış Yeri: Türkiye Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar.Orjinal İşlevi: Sürü bekçiliği çoban köpeği Günümüzdeki İşlevi: Sürü bekçiliği güvenlik Ortalama Ömür: 10-13 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 41-61/38-58 kg
Boy Erkek/Boy Dişi: 70-82/67-78 cm

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: