Fırtınalı Aşklar

https://i0.wp.com/www.abendblatt.de/multimedia/archive/00020/137755v1_jpg_20054b.jpg
Aşk, delicesinebir duygu. Sevene her türlü çılgınlığı yaptırırcasına güçlü,yakarcasına da kızgın. Tutkunun zirvesine uçururcasına fırtınalı.Bittiğinde de öldürürcesine acı. Aşk, insanları sadece sevgiyle değil bazen de nefretle birbirinebağlayan bir duygu. İnsanlık tarihi ise aşk için ızdırap çeken,herşeyini feda eden, kendini öldüren, yataklara düşüren isimlerle dolu. Mitolojiye uzanırsak önce aşk ve güzellik ilahı Afrodit ile(Venüs) çoban Anahis’in aşkı akla geliyor. Efsaneye göre de Truvalıçobanın ve ondan sonra gelen bütün çobanların yanık kavalları, hep buaşkı fısıldamış. Paris’te 1101’de doğan Heloise ile ondan 22 yıl önce Nantes’tedünyaya gelen Abelard’ın ilişkisi sonucunda, edebiyat tarihi en ünlüaşk mektuplarını kazandı. 1200’lü yılların başında ünlü İtalyan şairiDante Alighieri henüz 9 yaşındayken ilk kez gördüğü Beatrice’yi ömrüboyunca sevdi. Dante onu üne kavuşturan en büyük eseri ‘CommediaDivina’yı büyük aşkı için yazdı.

Osmanlı’dan Napolyon’a

Padişah 4. Mehmet’in en küçük kızı, güzeller güzeli Kaya, dahagencecik bir kızken Şeker Ahmet Paşa ile evlendirildi. Hülyalarınınsahibini bekleyen Kaya, karşısında gür sakallı bir ihtiyar görünceçılgına döndü ve tam yedi sene kendisini Paşa’ya teslim etmedi. Yedisene gecikmeyle gelen birleşme Kaya’nın ruhunda fırtınalar koparttı vekocası Şeker Ahmet Paşa’ya çılgınca aşık oldu. Kızı dünyaya geldiğizaman ise aşkı zirveye ulaştı. 27 yaşında ikinci çocuğunu doğururkenölmesiyle sona erdi ama bu müthiş aşk yıllarca dilden dile dolaştı. Fransa İmparatoru Napolyon, henüz 27 yaşındayken kendinden beşyaş büyük olan dul Josephine’i görür görmez aşık oldu. Josephine iseeğlenceyi seven bir kadın olduğu için ülkeleri dize getiren Napolyon’uhep küçümsedi. Napolyon’un Josephine karşı duyduğu bitip tükenmeyensevgi, karısının kusurlarını görmesine de engel oldu. Ondan boşandıktansonra bu sevgiyi söküp atmak pek kolay olmadı ama karşısına Emilieçıkınca kalbi yine çarpmaya başladı. Üstelik bu aşk Josephine ileolduğu gibi tek değil, çift taraflıydı.

Kanuni’yi fetheden sultan

Ülkeler fatihi Kanuni Sultan Süleyman’ın gönlünü de Rus asıllıHürrem Sultan fethetti. Hürrem Sultan’ın, Muhteşem Süleyman’ahakimiyeti, sevgili kocasının kolları ve gözyaşları arasında ölmesinekadar devam etti. Aşk mı? Onu da bir tek Kanuni hissetti. Yıl 11 Aralık 1936; radyoların başında oturan milyonlarca kişiİngiltere Kralı 8. Edward’ın, deli gibi aşık olduğu Amerikalı WallisSimpson ile evlenmek için tahtan indiğini heyecanlı ama ama kararlı birifadeyle duyurdu. İki kez evlenip, boşanmış bir kadınla beraberolabilmek için krallığı bırakan Edward, 20. yüzyılda aşk için tahtınıbırakabileceğini gösterdi. Arjantin’in eski Devlet Başkanı Albay Juan Peron, kendinden 25yaş küçük olan oyuncu Eva Duarte ile tanışınca hayatı değişti.Birbirlerine çılgınca aşık oldular ama Peron’un ünü ve politik başarısıbir oyuncuyla evli olduğu için çok zedelendi. Genç yaşta kansereyakalanan Eva Peron öldü ama tutkulu aşk kitaplara, filmlere hep konuoldu.

Gerçek Prenses Grace Kelly

Monako Prensi 3. Rainer gerçek bir prensti. Güzeller güzeliGrace Kelly ise gerçek bir Hollywood yıldızı. 1956’da başlayanevlilikleri 1982’de Kelly’nin bir otomobil kazasında hayata vedaetmesiyle sona erdi. Eşinin ruhunun sarayın her köşesindehissedildiğini söyleyen Prens Rainer ise bir daha evlenmedi. Liz Taylor ve Richard Burton “Kleopatra” filminin setindetanıştı. Birbirlerine delicesine aşık olunca eşlerinden ayrılıpevlendiler. 22 yıl boyuncu bir dargın, bir barışık yaşayan çift,1984’te Burton’un zamansız ölümüyle ayrıldı.

Aşk uğruna Beatles dağıldı

Efsanevi Beatles grubunun solisti John Lennon, Japon sanatçıYoko Ona’ya aşık olup, evlenince grup dağıldı. Milyonlarca Beatleshayranı Yoko’yu “Japon Cadısı” olark lanetledi. Bu delicesine tutku1980’de bir fanatiğin namlusundan çıkan kurşunlara hedef olan Lennon’unölümüyle noktalandı. Salvador Dali ile tanışıp sınırsız bir aşka sürüklenen Rusressam Gala, severek evlendiği eşiyle çocuğunu bırakıp çılgın ressamakoştu. Dali ile çılgınlıklarla dolu 50 yıl geçiren Gala, bu aşktan dahiçbir zaman pişmanlık duymadı. Nazım Hikmet ile Piraye’nin aşkı dillere destan oldu. Nazımhapse girince bu aşk daha da güçlendi. Büyük şair, 13 yıl sürenmahpusluğun son demlerine yaklaştığı zaman bu kez Münevver Andaç’a aşıkoldu. Piraye ise Nazım’a duyduğu büyük aşka rağmen aradan çekilmekzorunda kaldı. Demirci ustası Ferhat, aşkı Şirin uğruna dağları deldi. Romeoile Juliet’in aşkı, yaşamamış olmalarına rağmen dillerden dilleredolaştı. Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı’nın aşkları asırlardır hiçtükenmedi.

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: