Müzeyyen Senar

Müzeyyen Senar 1918 yılında Bursa’da doğdu ve ünlü bir Türk müziği sanatçısı. Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti’nde, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem’i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstadları da ona dersler verdiler ve sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldular.

Ardından… Kemal Bey ile İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başlayan Senar, perşembeleri ilgiyle dinlenen programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar’ı bu programda dinleyenler içinde, İstanbul’un en önemli yerlerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu’nun sahibi, İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu. İbrahim Dervişzade gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar’ı da aldı.Senar, sonraki yıllarda İstanbul’un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı. Yeteneği, Cumhuriyet’in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Atatürk’ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.Müzeyyen Senar 1918 yılında Bursa’da doğdu ve ünlü bir Türk müziği sanatçısı. Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti’nde, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem’i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstadları da ona dersler verdiler ve sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldular.Ardından… Kemal Bey ile İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başlayan Senar, perşembeleri ilgiyle dinlenen programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar’ı bu programda dinleyenler içinde, İstanbul’un en önemli yerlerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu’nun sahibi, İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu. İbrahim Dervişzade gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar’ı da aldı.Senar, sonraki yıllarda İstanbul’un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı. Yeteneği, Cumhuriyet’in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Atatürk’ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.


1938 yılında Ankara Radyosu’nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye’nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu’nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.
Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Müzeyyen Senar 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.
26 Eylül 2006 tarihinde İzmir’deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı.Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçının hayatî tehlikesinin bulunmadığı da ek olarak belirtildi. 2007’de İstanbul’daki Darüşşafakada Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü. Bu tedavilerden sonra sol ayağının üzerine basabilmektedir. Şu anda Bodrum’da kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte yaşamaktadır. 24 Şubat 2008`de sesini kaybettiği açıklandı. Senar sesini kaybettiğini hâlen bilmemektedir. 22 Temmuz 2008 günü sağlık durumunun iyi olduğu açıklanmıştır.Atatürkün en sevdiği sanatçılardan birisidir.
30 Ekim 2009’da öğrencisi Bülent Ersoy tarafından anısına Müzeyyen Senar’ın sanat yaşamından fotoğrafların yer aldığı Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar sergisi açıldı., , ,

  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: