Hayvanlar da bunalırKöpeğiniz sürekli havlamaya ya da kuyruğunu parçalamaya başladıysa, papağanınız tüylerini yoluyor ya da kediniz eskisi gibi size yüz vermiyorsa paniğe kapılmayın. Yapmanız gereken elinizi çabuk tutup hayvanınızı bir psikoloğa götürmek. „Ne! Hayvan psikoloğu da mı var?“ diye aklınızdan geçirdiyseniz, sorunuzun cevabına soruyla karşılık verelim: Neden olmasın?

Merkeze ilgi artıyor

       İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne bağlı Köpek Psikolojisi Danışma ve Tedavi Birimi, Türkiye’nin ilk hayvan psikolojisi danışma merkezi. Adına kanıp, sadece köpeklerin tedavi edildiğini sanmayın. Bu birimin kapıları, psikolojik sorunları olan her hayvana ardına kadar açık. „İnsanlar, kendileri için psikoloğa gitmekten korkarken, hayvanlarını götürmeleri mümkün mü?“ diyorsanız, yanılıyorsunuz. Birimin başında bulunan Doç. Dr. Tamer Dodurka, bu konudaki duyarlılığın arttığını belirtiyor. Öyle ki, Çorlu Belediye Başkanı Rauf Çetiner, Dodurka’yı arayarak köpeklerin psikolojisine uygun barınak yaptırmak istediğini ve kendisine yardımcı olmasını rica etmiş.

İlaçlar ortak

       Birime getirilen hayvanların büyük bir bölümünü köpekler ve kediler oluşturuyor. En sorunlu hayvan ise köpekler. Çünkü, sahiplerinin ruh durumundan kolayca etkileniyorlar. Köpeklerde obsesifkompulsif yani takıntı dediğimiz rahatsızlık en sık görüleni. Belirtileri ise, hayvanın kendini kaşıması, eşyaya zarar vermesi, kuyruğunu yemesi, sahibinin yatağının üzerine pislemesi. Dodurka, „Depremden sonra köpeklerde gerginlik, korku, stress arttı. Sahiplerinin tedirginlikleri onlara da geçiyor. Bize gelen hayvan sahiplerinin yüzde 30’u, hayvanları için önerdiğimiz ilaçları kendileri de kullanıyor. Sahibinin aynasıdır köpekler. O kadar taklitçi ki, bir süre sonra sahibinin mimiklerini bile kazanıyor“ diyor.

Kedilerde saldırganlık 

       Kedilerde en fazla görülen rahatsızlık agresyon; yani saldırganlık. Daima evin en „stratejik noktalarını“ tercih eden bu sakin hayvana, ihtiyaç duyduğu güven ve emniyeti sağlayamazsınız saldırganlık gösteriyor. Tamer Dodurka, çalışmalarını tam bir dedektif edasıyla sürdürüyor. Kendisine getirilen hayvanların davranış bozukluklarını yaptığı uzun araştırmalar sonucu belirliyor İşin en zor kısmı da, önce hayvan sahibinin davranışlarını düzeltmeye çalışmak. Dodurka’ya göre, herkes kendi kişiliğine uygun bir hayvan seçmeli. Sakin bir insanın enerjik bir hayvanla mesut bir hayat sürmesi zor.

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: