Kafkasya Ülkeleri Leopar İçin Toplandı


Kafkasya Ülkeleri, Leopar Türünün Korunması için İstanbul’da Toplandı
Kafkasya Ekolojik  Bölgesi’nin sahip olduğu en nadir türlerden olan leoparın korunması için Kafkasya ülkelerinden resmi kurum temsilcileri, ulusal uzmanlar ve STK temsilcileri, Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) ve  Uluslararası Flora Fauna Derneği (FFI)  uzmanlarının katılımıyla 7-8 Mart 2011 tarihinde, İstanbul’da gerçekleştirilen iki günlük çalıştay gerçekleştiirildi. Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Rusya ve Türkiye’den uzmanların bir araya geldiği çalıştaylarda İran leoparının güncel durumu değerlendirilerek, türe yönelik tehdit kaynakları ile korunmasında karşılaşılan kısıtları tartıştı. Leopar topluluklarının geri kazanılabilmesi için bölgesel düzeyde işbirliği ve eşgüdümün sağlanması ve ulusal düzeyde daha etkili korumanın gerçekleştirilmesiyle ilgili öneriler belirlendi.
Geçmişte Türkiye’nin tamamı dahil Kafkaslarda ve Asya’da geniş yayılış gösteren leopar, günümüzde kaçak avlanma nedeniyle çoğu yerde yok olmuş veya yayılış alanları daralarak sayısı azalmıştır. WWF, Kafkasya’da leopar türünün korunması amacıyla bir girişim başlatmış ve Uluslararası Doğa Koruma Birliği IUCN/SSC Kedi Uzman Grubu işbirliğinde 30 Mayıs – 1 Haziran 2007’de Tiflis’te, „Kafkasya’da Leopar Koruma Stratejik Planlama Çalıştayı“ düzenleyerek bölgesel bir strateji hazırlamıştır. İstanbul’da gerçekleştirilen çalıştaylarda uzmanlar, 2007 yılında hazırlanan Kafkasya Leopar Stratejisi’ni güncellemek, türün korunmasına yönelik olarak Kafkasya ülkelerinde uygulanan faaliyetleri ve karşılaşılan zorlukları değerlendirdi ve ortak bir izleme programının geliştirilmesi için adım atıldı. Kafkasya Leopar Stratejisi’nin en önemli amacı, Kafkasya ülkelerinde leopar ve beslendiği türlerin sağlıklı popülasyonlarının doğal yaşam alanlarında varlığını sürdürmesidir.
Kaplan, aslan ve jaguar ile akraba olan leopar, Kafkasya bölgesinde soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olup, bölgedeki ülkeler arasında işbirliği içerisinde gerçekleştirilen çalışmalarla korunmaya çalışılıyor. Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, İran ve Rusya’da dağılım gösteren ve nadiren rastlanan leoparın Türkiye’de yeterli büyüklükte popülasyonunun olup olmadığı henüz tam olarak bilinmiyor.

Uzmanlar Neler Dedi?
Dünya Doğayı Koruma Biriliği (IUCN) Kedi Uzman Grubu Başkanı Dr. Urs Breitenmoser:
„Kafkasya, leoparın yayılışındaki en kuzey kesimini oluşturuyor. Türün genel nüfusunun bugün olağanüstü seviyede düşerek popülasyonlarının parçalandı ve yok olmanın eşiğine geldi. Bu bayrak türün Kafkasya Bölgesi’nde yeniden hayata dönmesini sağlamak için, yalnız yaşam alanlarını ve beslendiği diğer türleri değil, aynı zamanda göç yollarını ve kaynak popülasyonlarını da korumamız gerekiyor. Bu da ancak, Kafkasya Ekolojik Bölgesini paylaşan ülkeler arasında sıkı işbirliği ile mümkün olabilir. Özellikle, Kafkasya’nın güneyindeki leopar topluluklarını barındırabilecek doğal yaşam alanlarına sahip olan Türkiye ve İran’a bu konuda özel bir sorumluluk düşüyor“.
WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem:
„Leopar, deniz kaplumbağalarıyla birlikte doğa koruma stratejimizdeki öncelikli türlerden birii ve küresel düzeyde tehlike altındaki bir tür. Leoparın ekolojik bölge ölçeğinde korunabilmesi için 2007 yılında bir bölgesel strateji hazırlandı ve bu strateji bölge ülkelerince de benimsendi. Deniz kaplumbağası ve Akdeniz foku örneklerinde olduğu gibi, Çevre ve Orman Bakanlığı başkanlığında, uzmanlar ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla bir ulusal komite kurularak, bölgesel stratejiyle uyumlu bir Ulusal Leopar Eylem Planının acilen hazırlanması ve araştırma, koruma, izleme ve farkındalık yaratma çalışmalarının da bu çerçevede yürütülmesi gerekiyor.“

 
Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: