Önemli bitkisel yağlar

Soya Yağı :İzoflavonlar, bitkisel östrojenler olarak da bilinir. Antioksidan özellikleri yanında cilt yenilenmesini kolaylaştırdıkları ve deri yaşlanmasını geciktirdikleri belirtilmektedir. Özellikle soya izoflavonlarının biyolojik yararının daha yüksek olduğunu, daha kolay emildiğini ve antioksidan yarar gösterdiğini düşündüren bulgulardan bahsedilmektedir.Soya yağı cildin incelmesini ve kurumasını yavaşlatarak, yaşlanmayı geciktiriyor.Soya fasulyesinin yağı, yüksekoranda içerdiği lesitin ve A vitamini göz önünde bulundurularak ciltbakımında kullanılan öteki yağlara eklenebilecek endeğerli yağlardandır. Cildin beslenmesinde önemli görevlerüstlenebilir.

Isırgan Tohumu Yağı :GENÇLİK YAĞI (Jugendöl) olarak adlandırılan ısırganotu tohumu yağı genel olarak dokusal dayanıklılığın korunması (yaşlanmanın geciktirilmesi), yeniden oluşumun (rejenerasyonun) güçlendirilmesi gibi doğrudan bağışıklık sistemini ve direnci destekleyen maddelerdir.

Ceviz Yağı :Cilt besleyici amaçlı kullanıldığı kayıtlıdır. Yıpranmış ciltlerde onarıcı etkisi yüksektir.Ağır ve yağlama nispeti yüksek bir yağdır. Kuru, yıpranmış ve yaşlı ciltlerde besleyici özellik taşır.Göz çevresinde kırışıklıklara karşı ve dudaklarda da çatlamalara karşı kullanılabilir.


Gül Yağı :Gül yağı cildi nemlendirir, muhteşem kokar ve kılcal damarların oluşmaması için yardımcı olur.Makyajı temizler, kırışıkları açar, dinlendirir, rahatlatır.Susam Yağı:Susam yağı Hafif etkili, cildi besleyici ve güneş ışınlarından koruyucu özellikler taşır. Cildederinlemesine işler, temizleyici ve zararlı maddelerdenarındırıcı olarak kullanılabilir.


Günebakan Çekirdeği Yağı :İçeriğinde yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri mevcuttur. Bilhassa tokoferol denilen E vitamini bileşiği, hücre yenileme ve antioksidan özellikleri yönüyle çok önemlidir.

Kayısı Çekirdeği Yağı :Tohumlarından soğuk presleme yöntemiyle kozmetik ve gıda amaçlı çok değerli sabit yağ elde edilir. Hassas ciltlere uygun, çabuk emilebilen ince bir yağ olup, göz çevresi, dudaklar, meme çevresi gibi cilt bölgelerinde kullanılır. Aromaterapide baz yağ olarak E vitamini bakımından zengin olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Üzüm Çekirdeği Yağı :Doymamış yağ asitlerinden Linoleik asit (Omega-6) bakımından zengin içeriği, hücre membranlarını rejenere eder ve cildi korur. İçinde yüksek miktarda E Vitamini barındıran ve bu nedenle antioksidan özelliğe sahip bulunan üzüm çekirdeği yağının, kozmetolojide cildin yaşlanmasını yavaşlatıcı onarıcı ve yatıştırıcı etkilerinden yararlanılır. Fransa’da plastik cerrahi alanında estetik operasyon sonrası rehabilitasyon sürecinde, üzüm çekirdeği yağının kullanıldığı bilinmektedir.

Saf Zeytinyağı :Kaliteli sızma zeytinyağı klasik bir kozmetik katkısıdır. Cilde derinlemesine işler, normalleştirir ve kendini yenileyebilmesine yardımcı olur.

Buğday Yağı : Cilt lekeleri ve Güneş lekelerini giderici,hücre yenileyici kırışıklıklar için kullanılır. E vitamini açısından çok zengindir.

Biberiye Uçucu Yağı :Sinirleri kuvvetlendirici ve cildi sıkılaştırıcı özelliği sayesinde kırışıklık ve selülit tedavisinde iyileştirici özelliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Portakal Uçucu Yağı:Portakal uçucu yağının,sakinleştirici, dengeleyici, lenf akımını düzenleyici, kan dolaşımını artırıcı, hücre yenileyici, doku sıklaştırıcı özelliği vardır.. Portakal yağı psikolojik gerilim ve strese karşı korunma sağlar. İyi bir cilt yağıdır.Kullanım Şekli :Akşamları yüz ılık suyla yıkanıp gözeneklerin açılması sağlandıktan sonra,kırışıklık olan bölgeye ve etrafına genişçe yada tüm yüz bölgesine parmak ucuyla hafifçe masaj halinde sürülecek. (Gece yatmadan önce uygulayıp, sabah yıkama suretiyle de kullanılabilir.) Bitki Özlü Kırışıklık Önleyici ve Giderici Yağ
Artık doğal ürünler devrini yaşıyoruz.. Kişisel bakım ürünlerinde de böyle bir eğilim güçlendi.. Bitkisel ürünlerin güzellikteki etkisini merak eden, araştıran, okuyan ve bunu uygulayan bir kuşak söz konusu. Zaten insanoğlu da onlarca yapay ürünün içinde bunaldı. Dönüp dolaşıp doğal olana gidiyor. Son yıllarda, bitkilerin güzellikte de mucizeler yarattığı anlaşıldı. “Doğanın güzellik salonu”na girenler memnun çıkıyor. Eski çağlarda da insanlar zaten güzellik için doğaya gidiyordu. Klorepatra’nın güzellik sırlarına bir bakın isterseniz . .Cildin taze ve diri olmasını herkes istiyor ama bunun için kullandığımız ürünler ne kadar doğru? Bozulan, kırışan ve yıpranan ciltler için bitkisel yağların etkisinden söz etmek istiyorum bu yazıda. Bu tip sorunlara çare bulmak için doğada hayli reçete bulunuyor.

Bitkisel yağlardan güzellik damladığını biliyor muydunuz? Eski Yunanlılar, Mısırlılar ve Çinliler’in doğal yağların bu özeliğinden yararlandıkları biliniyor.Kırışıklık, her yaşın sorunu Bu arada, kırışıklık problemi olan ve sorunlu ciltlere uygun ürün bulmak pek kolay değil. Çünkü bir kremi kullanıyorsunuz, arkasından başka bir probleme neden olabiliyor.. Bu sorunlardan dolayı son yıllarda doğal kozmetiğe yönelim fazla.. Tabiatın içinde güzellik ve estetik sorunları için yok yok. Artık saf ve doğal olan ürünlerle insanlar güzellik alternatiflerini çoğaltıyorlar. Erken yaşta alınan önlemlerle bu sorunların üstesinden gelinebilir. O yüzden doğal çözümleri keşfeden gençler, cilt bozulmadan önlem alabilir. Yalnız şu var: kırışıklar her yaşta oluşuyor. Onlarla mücadele eden orta yaş kadını, cilt bakım uygulamalarındaki bazı yanlışlıkları geç farketti. Bu nedenle, zamanından önce yüzü kırışan sürü kadın var. “Kadının yaşı yok” derler bilirsiniz Ama bazen 25 yaşındaki biri 35 gösteriyor. Bunlar hem bakımsızlıktan hem de yanlış kullanılan ürünlerle de ilgili. Şimdilerde, gençlik formüllerinin adresi doğal yağlar. Şunu da unutmayın. Güzelliğin anahtarını içinde saklayan tabiata her yaştan insan başvuruyor. “Kadının yaşı yoktur” derler. Genç bir görünüm elde etme adına doğanın sırlarını keşfetmek için hangi yaşta olduğunuz önemli değil.
Güzelliğin formülü
Saf bitkisel yağlardan üretilen ve cildin hücre etkinliğini de harekete geçiren, “Softline Bitki özlü kırışıklık önleyici ve giderici yağ” formülü’nün etkisı çok yönlü.. Kırışıklıkların hem oluşmamasında hem de giderilmesinde rol oynuyor bu ürün. Cildin yaşlanmasına engel olduğu gibi, bazı kronik sorunları da ortadan kaldırıyor. İçinde yer alan bitkisel karışımları açısından ise hayli zengin. Örneğin uçucu yağların ciltteki olumlu etkisinden dolayı biberiye uçucu yağı ve portakal uçucu yağı bulunuyor. Soya, gül, kayısı çekirdiği, susam, günebakan çekirdeği, buğday ve cevizden elde edilmiş yağlar da var içinde. Bu yağların hepsi, cildin ihtiyacı olan etkin maddelerin harekete geçirilmesinde ayrı ayrı rollere sahipler . Bu günlerde gençleştirmedeki etkisinden hayli söz edilen, “üzüm çekirdeği yağı” da var sözünü ettiğim karışımda.. Saf zeytinyağı ise zaten güzellikte olmazsa olmaz bir madde olduğu için, içeriğinde mevcut.

Ayrıca, bu maddelerin yanı sıra, ısırganotu tohumu yağı, kırışıklıklara karşı etkili olduğu için yer alıyor.. “Gençlik yağı” (Jugendöl) olarak da adlandırılan bu yağ, genel olarak dokusal dayanıklılığın korunmasına, yeniden oluşumun (rejenerasyonun) güçlendirilmesine karşı da çok etkili. Doğrudan, bağışıklık sistemini ve direnci destekliyor. Naturel yağlardaki vitaminleri de unutmamak lazım. Bildiğiniz gibi A ve E vitaminleri cildin olmazsa olmazlarından..Soya yağı A, buğday ise E vitaminlerince zengin. Üzüm çekirdeği yağı, hem E vitamini içeriyor, hem de çok güçlü bir antioksidan olduğu biliniyor..

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: