Hangi ülkede en çok hangi soyadları kullanılıyor?

Bazı ülkelerde, isimler gibi soyadları da öne çıkarak adeta o milletlerle özdeşleşiyor. Çin’de en çok “Çang, Wang ve Le“ soyadı kullanılırken, Fransızlar, “Martin, Lefepre ve Bernard“ı tercih ediyor.
      İngilizlerde en çok “Smith, Jones ve Williams“ soyadına rastlanırken, İspanyollar “Garcia, Fernandez ve Gonzales“ten vazgeçmiyor.
      Tarık Dursun K’nın, güneşin sıcaklığından okyanusun derinliklerine, ünlülerin tuhaflıklarından tarihe geçen ünlü otomobillere kadar pek çok ilginç bilgiyi derlediği “Amma da Accayip Dünya“ adlı kitap Aykırı Yayınları’ndan piyasaya çıktı.
      Kitaptaki bilgilere göre, Çin’de en çok kullanılan soyadları arasında “Çang, Wang ve Lee“ kullanılırken, Fransızlar, “Martin, Lefepre, Bernard, Bernard, Petit, Dubois, Laurent, Moreau, Durand, Leroy“ soyadlarını tercih ediyorlar.
      Almanlar ise daha çok “Schultz, Müller, Schmidt, Krüger, Hoffman, Fischer, Krause, Meyer, Richter, Schneider, Schröder ve Wolf“ soyadlarını kullanıyorlar.
      İngilizler’de çoğunluk “Smith, Jones, Williams, Brown, Taylor, Thomas, Roberts ve Johnson“ soyadlarını kullanırken, Kore’de “Kim, Pak ve Yi“ soyadları en sık rastlananlar arasında bulunuyor.
      İspanyollar ise “Garcia, Fernandez, Gonzales, Lopez, Sanchez, Martinez, Martin, Perez ve Gomez“ soyadlarından vazgeçmiyorlar.
      İsveçliler en çok “Johansson, Andersson, Carlsson, Erikson, Neilsson, Larsson, Petersson, Olsson, Jansson ve Svensson“ soyadlarını kullanıyor.
      Ruslarda ise en gözde soyadları arasında “İvanov, Vasiliev, Petrov, Smirnov, Mikhailov, Federov, Sokolov, Popov ve Andreyev“ bulunurken, Amerikalıların tercih ettiği soyadları arasında “Smith, Johnson, Williams, Brown, Jones, Miller, Davis, Wilson, Anderson ve Taylor“ öne çıkıyor.
      
Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: