Önce biz değişelimÇocukta gördüğümüz yaramazlıkları olumsuz davranışları değiştirmek istiyorsak önce kendimizi değiştirmemiz gerekiyor. Bakın neden!
       Çocuğunuz yemek yemez; Bahçeye çıkmasına izin vermezsiniz.
       Sonuç: Çocuğunuz yine yemek yemez!
       Çocuğunuz ders çalışmaz; Bilgisayarla oynamasını yasaklarsınız.
       Sonuç: Çocuğunuz gene ders çalışmaz!
       Çocuğunuz sesi çok açıp müzik dinler; Söylenirsiniz.
       Sonuç çocuğunuz sesi sonuna kadar açıp müzik dinler.
       Çocuklarınız kavga eder; Onları döversiniz.
       Sonuç: Kardeşler daha çok kavga eder.
       Buradan da anlaşıldığı gibi bu yöntemler sonuç vermiyor. Bir kısır döngü sürüp gidiyor. Demek ki bu usullerden vazgeçmek gerekiyor. Yeni yöntemleri benimsemek için önce eskilerden kurtulmak gerek. Bu da kendimizi değiştirerek oluyor.

Kendimizi Değiştirelim.

       Bunu nasıl yapalım? Kolay değil. Alışmışız bir kere. Kızınca kendimizi tutamıyoruz, ya söyleniyoruz, ya dayak atıyoruz. Olmadı ceza veriyoruz. İşte onun için biz değişmeliyiz önce. Önce biz kendimizi tutmayı, hemen bu usullere başvurmamayı öğrenmeliyiz. Önce kendimize „Artık dayak, ceza, söylenmek, darılmak, azarlamak, tehdit etmek yok!“ demeliyiz. Demesi kolay da gerçekleştirmesi zor. Haklısınız zor. Ama düşünün ki siz de bu yöntemleri uygun bulduğunuz için kullanmıyorsunuz. Bazen çocuğunuzu dövdükten sonra pişman oluyorsunuz. Onun ağlaması içinizi parçalıyor. Bazen çaresizlik, bazen de başka yöntem bilmemeniz yüzünden sürdürüyorsunuz bu tür davranışlarınızı. Ama artık değişmenizin zamanı geldi. Bu olumsuz yöntemleri ortadan kaldırın.

Nasıl Değişmeli?

       1. Öncelikle eskiden uyguladığınız olumsuz davranışların, kızgınlıkla verdiğiniz tepkilerin hiçbir işe yaramadığını sık sık kendinize hatırlatın.
       2. Sonra bu davranışlarınızın çocuğunuzla aranıza girdiğini, ilişkinizi zedelediğini düşünün. Çocuk annesinden devamlı dayak yerse ondan uzaklaşır. Derdini açacağı kendini koruyan bir anne gibi görmez artık onu. Bunları düşünerek ilişkinizi zedeleyen bu tavırlardan vazgeçmeğe gayret edin.
       3. Eskiden kullandığınız olumsuz yöntemlerin çocuğunuzun kişiliğine zarar verdiğini düşünün. Hiçbir anne çocuğunu terbiye etmeğe çalışırken onun kişiliğine zarar vermek istemez. Siz de istemezsiniz. Bunları düşünerek kendinizi tutun, sabırlı olun.
       4. Onun daha bir çocuk olduğunu unutmayın. „Kazık kadar oldu“ demeyin hemen. O hala çocuk. Bazı davranışlar ve beceriler çocuğunuz büyüdükçe yerleşecek. O daha küçük. Unutmayın. Ve kendi çocukluğunuzu hatırlayın. Siz hiç mi yaramazlık yapmadınız? Kardeşinizle hiç mi kavga etmediniz? Bunlar doğaldı. Her çocuk az çok yaramazlık yapar, söz dinlemez. Önemli olan bunları düzeltirken sabırlı olmanız. Ani değişiklikler beklememeniz. Siz olumlu davranırsanız zamanla onlar da öğrenirler.
       5. Önemli olan çocuğunuzun istenmeyen davranışlarını ortadan kaldırmak için onun olumlu davranışlarını geliştirmektir. Bunu hatırlarsanız ve birçok olumlu yöntem olduğunu bilirseniz sanırız eski usullerden kurtulabilirsiniz. Olumlu yöntemler sayesinde hem olumsuz davranışlar ortadan kalkar, hem de olumlu ve kalıcı davranışlar yerleşir. Böylece çocuğunuzun kişiliği de zedelenmez, sizle olan ilişkisi de.
       Hadi artık karar vakti. Ya yıllardır işe yaramadan kullandığınız yöntemleri sürdüreceksiniz ya da artık değişmenin zamanıdır deyip bu değişimi kendiniz başlatacaksınız.
       Bu hafta ödevimiz sabırlı olup olumsuz tepkiler vermemek olsun. Haftaya olumlu yöntemleri konuşacağız.

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: