Eşinizi mutlaka tanıyın

https://i2.wp.com/www.wallduern.de/ceasy/modules/core/resources/main.php5

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiğdem Arıkan’ın boşanmaya ilişkin tutumlar üzerine yaptığı bir araştırmaya göre, evlilikleri boşanma tehlikesi ile karşı karşıya bırakan nedenlerin başında, eşlerin yetişme tarzlarının birbirinden çok farklı olması geliyor. Bunu çok genç yaşta evlenmek ve dini inançlarının birbirinden farklı olması izliyor.
       Farklı sosyal çevrelerden çıkan çiftlerin birbirlerini iyi tanımadan evlenmelerinin olumsuz sonuçlar doğurduğunun vurgulandığı araştırmada, boşanmaya neden olan etkenler ise içki, dayak, kumar olarak sıralanıyor. Kadının boşanmasına neden olan etkenler içinde “kocasıyla ruhen fikren anlaşamamak“ birinci sırayı alırken, erkekler “eşlerinin kendilerini başka erkekle aldatmasını“ birinci neden olarak ileri sürüyorlar.
       Her geçen gün boşanmaların arttığına dikkat çeken uzmanlar, evliliği yemeğe benzeterek, “Bugün mutluysanız yarın da olacaksınız diye bir şey yok. Yemeği sürekli kontrol edin. Gözünüz üstünde olsun“ önerisinde bulunuyorlar.
       Problemlerin kartopu gibi büyüdüğüne dikkat çeken araştırmacılar, “bunu hissettiğinizde sorunlarınızı güvendiğiniz bir dostunuzla paylaşın“ öğüdünü vererek, şöyle devam ediyorlar: “Evliliğinizi herkese anlatıp toplumun sizi ‘kötü evlilikleri var’ şeklinde yargılamasına izin vermeyin. Evlilik düzelir ama toplumun yargısı aynı kalır.
Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: