Yak bir sigara

zigarette.jpg (800×583)

Toraks Derneği’nin Çukurova Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ali Kocabaş öncülüğünde yaptırdığı Türkiye’de meslek gruplarına göre sigara içiciliği araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.
       Araştırmada, doktorların yüzde 54’ünün sigara tiryakisi olduğu anlaşıldı. En fazla sigara kullanan meslek grubunda, doktorları öğretmenler izledi. Sigara tiryakiliğinin öğretmenler arasındaki yaygınlığı yüzde 47 olarak belirlend. Öğretmenlerin ardından ise gazeteciler geldi.


Eğitimli kadın tüttürüyor

       Araştırmada ortaya çıkan başka bir çarpıcı sonuç da, kadınlardaki sigara tiryakiliğinin, eğitim ve ekonomik seviyenin yükselmesine bağlı artması.
       Buna göre özellikle büyükşehirlerde yaşayan ve çalışan kadınlar, daha çok sigara tüketiyor. Araştırmaya göre, Türkiye’de erkeklerin yüzde 62’si, kadınların ise yüzde 25’i sigara içiyor. Gençlerin yüzde 30’u da 15 – 18 yaşlarında sigarayla tanışıyor.Stres en önemli etken

       Konuyla ilgili bilgi veren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Sema Umut da, stres altında çalışmanın çok sigara içilmesinde etken olduğunu belirtti.
       Prof. Umut, doktor, öğretmen ve gazetecilerin bu nedenle en çok sigara içen meslek gruplarını oluşturduğunu kaydetti. Film ve afişlerde sigaranın kadına bağımsızlık ve seksilik veren bir simge gibi aşılandığını da iddia eden Umut, „Sigara endüstrisi, sigarayı erkek için de güçlü, yakışıklı ve cesur gösteren bir imaj olarak pompalıyor“ diye konuştu.

Doktorların bir ayağı çukurda

       İstanbul Tabip Odası’nın 786 hekim üzerinde yaptığı bir anket de, doktorların sağlıklarına dikkat etmediğini gösterdi. Ankete göre doktorların çoğu, bel fıtığı, hipertansiyon, mide ve böbrek hastalıklarına yakalanıyor. Doktorların diğer sorunları arasında ise, düşük ücret ve çalışma ortamının kalitesizliği ilk sıraları alıyor. Hastalarına verdikleri öğütleri kendi yaşamlarında uygulamayan doktorların çoğu sigara içiyor ve spor yapmıyor. İşte doktorlara yönelik bu anketten birkaç çarpıcı sonuç:
       – Düşük ücretten şikayet edenler: Yüzde 94
       – Çalışma ortamının sağlıksız olduğunu düşünenler: yüzde 64
       – Mesleki doyumsuzluktan şikayetçi olanlar: yüzde 66
       – Alerjik hastalıklar, disk hernisi, faranjit, sinüzit, mide ülseri ve akciğer rahatsızlığı gibi kronik hastalıkları olanlar: yüzde 23
       – Sağlıklı yaşam için düzenli egzersiz ve spor yapanlar: yüzde 33
       – Yüzde 47’si sağlıklı beslenmediğini düşünüyor, yüzde 48’i de fazla kilolu olduğu kanısında.

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: