Deniz Kaplumbağası

Deniz kaplumbağaları yaklaşık 110 milyon yıldan beri dünyamızda yaşıyor. IUCN (Dünya Doğayı Koruma Birliği) tarafından hazırlanan Kırmızı Liste’ye göre, dünyamızı çevreleyen sıcak ve ılıman okyanuslarda hâlâ yüzmekte olan yedi tür deniz kaplumbağasının üç türü „kritik olarak tehdit altında“. Yapılan araştırmalar, Pasifik Okyanusu’nda deri sırtlı deniz kaplumbağası (Dermochelis coriacea), Akdeniz’de ise yeşil deniz kaplumbağasının (Chelonia mydas) hızla tükendiğini gösteriyor.
Yeşil deniz kaplumbağasının Akdeniz’deki ana yuvalama bölgeleri Türkiye ve Kıbrıs’tır. Akdeniz’deki yeşil deniz kaplumbağası nüfusunun yüzde 50’den fazlası Türkiye’de. Öte yandan Akdeniz’de geçmişten günümüze kadar yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, iribaşlı deniz kaplumbağası (Caretta caretta) türünün de en önemli yuvalama alanları Yunanistan ve Türkiye.
Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında belirlenmiş ve resmî olarak kabul edilmiş 20 yuvalama kumsalı bulunuyor. Bu kumsallar batıdan doğuya şöyle sıralanıyor: Ekincik, Dalyan, Dalaman, Fethiye (Muğla), Patara, Kale, Kumluca, Çıralı, Tekirova, Belek, Kızılot, Demirtaş, Gazipaşa (Antalya), Anamur, Göksu Deltası, Alata, Kazanlı (İçel), Akyatan, Yumurtalık (Adana) ve Samandağ (Hatay).
en büyük kaplumbağa, deniz kaplumbağası, 60  metre kaplumbaga, asuman krause s
Tehditler
Deniz kaplumbağalarını dünyada ve Türkiye’de tehdit eden başlıca etkenler şunlar:
  • Deniz ve karadaki kirlenme
  • Üreme, beslenme ve kışlama alanlarının tahrip edilmesi
  • Balık ağlarına rastlantısal olarak takılarak boğulmaları
  • Doğal predasyon
  • Doğrudan besin maddesi olarak tüketilmeleri
  • Yumurtalarının bazı ülkelerde toplanıp marketlerde satılarak besin maddesi olarak kullanılması
  • Bazı türlerin kabuğunun süs eşyası yapımında kullanılması ve yağından parfüm sanayinde faydalanılması
  • Derisinin ayakkabı ve çanta yapımında kullanılması
WWF-Türkiye ne yapıyor?
WWF-Türkiye, deniz kaplumbağası gibi nesli tehlike altında olan bir canlı türünün ülkemizin Akdeniz kıyılarında yaşam alanı bulduğu gerçeğini, uzun süredir Türkiye’de kamuoyunun gündemine taşıyor. ve koruma çalışmalarının yaygınlaşmasında önemli rol oynuyor Caretta caretta’ların Akdeniz’deki en önemli yuvalama kumsallarının başında gelen Dalyan’da, kitle turizmine yönelik bir yatırımın 1980’li yıllarda iptal edilmesi, Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin öncülüğündeki bir dizi eylemin sonucuydu.
Ülkemizde Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nin belirlenmesi ve ilanı Dalyan’la başladı ve gelişti. Bu süreçte, Akdeniz kıyılarımızda deniz kaplumbağalarının 20 kumsalda yuvaladığı belirlendi. Toplamda 30 yıla varan bir emeğin sonucunda WWF-Türkiye, yüzbinlerce yavru deniz kaplumbağasının denize ulaşarak yaşama kavuşmasını sağladı. Bugün de, Adana ve Antalya İl Çevre ve Orman Müdürlükleri ile WWF-Türkiye arasında 2007 yılında imzalanan beşer yıllık İşbirliği Protokolleri kapsamında Adana Akyatan ve Antalya Çıralı’da deniz kaplumbağası araştırma, izleme ve koruma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalara ilgili üniversiteler ve yöre haklı tarafından da katılım ve teknik katkı sağlanıyor.
Deniz Kaplumbağaları Ulusal Tür Eylem Planı Öte yandan deniz kaplumbağalarını ulusal ölçekte araştırmak, izlemek ve korumak için Çevre ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda Deniz Kaplumbağaları Ulusal Tür Eylem Planı hazırlanıyor. WWF-Türkiye’nin bu çalışmadaki rolü, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleşen etkinliklerde kolaylaştırıcı olmak, tarafları bir araya getirmek. Plan oluşum sürecinde 4-5 Aralık 2003 tarihinde İstanbul’da Birinci Ulusal Deniz Kaplumbağası Sempozyumu düzenlenmiş, bu toplantıyı 11-13 Aralık 2006 tarihlerinde Muğla-Dalyan’da düzenlenen Ulusal Tür Eylem Planı Çalıştayı, 3-5 Mayıs 2007’de Antalya-Belek’te yapılan Deniz Kaplumbağaları Bilim Komitesi Toplantısı takip etmiştir. İkinci Ulusal Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu ise 25-27 Ekim 2007 tarihleri arasında Muğla Dalyan’da gerçekleştirildi. 2009 yılının 3 – 5 Aralık tarihlerinde ise 3. Ulusal Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu gerçekleşecek. 
Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: