Yaban Kedisi / Wildcat / Felis silvestris

Yaban kedisi (Felis silvestris), Kedigiller (Felidae) familyasından bir kedi türüdür. Avrupa, Batı Asya ve Afrika kıtalarında farklı alt türleri ile geniş bir coğrafyada yaygındır. Afrika yaban kedisi alt türü ev kedisinin atası olarak kabul edilir.
15317d1292337814-turkiyede-yok-olma-tehlikesi-altindaki-hayvanlar-kedi.jpg (730×599)

Bildiğimiz ev kedilerinin yabanisidir. Koku alma duyusu sayesinde sizi çok uzaktan farkeder ve kendisini gizler. Kolay görülen bir kedi değildir.

Normal kediden farkları kısaca şunlardır ;
1-Bacakları daha uzun, başı daha iri ve yassıdır.
2- Gür ve kalın kuyruğu ve kuyruğunda 3-5 siyah halka bulunur. Kuyruk ucunda da kalın bir siyah halka vardır. Ev kedisinin kuyruğu ince olur ve halkaları bu denli belirgin olmaz.
3- Kuyruk ucu evkedisinde incelerek biterken, Yaban Kedisinde genişleyerek biter.
4- Vücudun bazı bölgeleri kızılmısıdır(ense, bacak baldırları vs). Ayrıca vücutta siyah çizgileri bulunur, bacaklarda ve ensede görülenler çok belirgindir. Çizgilidir, birçok yabanileşmiş ev kedisi gibi kesinlikle benekli değildir.
5- Doğal ortaminda kolay görülmez, çok rüzgarlı havalarda görme olanağınız olabilir. Bakışları ve vücut şekli tam bir yaban hayvanını anımsatır…

Habitatı
Kayalık alanlarda ve sık ormanlarda görülür. Genellikle gece etkindir. Ağaç ve kütük kovuklarında, kaya yarıklarında barınır.
Yayılışı ve Yerel Adlar
Avrupa, Batı Asya ve Afrika kıtalarında farklı alt türleri ile geniş bir coğrafyada yaygındır.
Yaban kedisinin doğal yayılımı Batı Avrupa’da İskoçya’dan, Orta ve Doğu Avrupa’dan Orta Asya’ya ve Hindistan’a kadar uzanır. Ayrıca Afrika’nın tropik ormanları kuşağı haricinde Afrika’nın büyük bir kısmında yaygındır.
Türkiye nin kuzeyi başta olmak üzere, batı ve güney kesiminde az sayıda bulunur.
2004 yılında, Bayburt yakınlarında araba çarpmış bir birey ile Kırklareli Demirköy Dupnisa mağarası civarında muhtelif tarihlerdeki gözlemlenmiştir.
Hatay Habib Neccar dağının doğusundaki vadide Kuruyer Köyü’nde gözlenmiştir.
Beslenme
Besinini kemiriciler ve tavşanlar oluşturur.
Biyolojisi
Dişiler genelde yılda bir kez gebe kalırlar. 68 gün süren gebelik döneminin ardından 6-8 yavru verirler. Yaban kedileri evcil kedilerle çiftleşip melez döller verebilir.

Yerel olarak birçok alt türlerin var olması uzun süre boyunca sınıflandırmasında karmaşıklığa yol açmıştır. Günümüzde klasik olarak üç alt türe ayrılmaktadır :

-Avrupa yaban kedisi veya Orman kedisi (Felis silvestris silvestris), İngiliz adalarında, Avrupa’da, bazı Akdeniz adalarında ve kısmen Güneybatı Asya’da yaşar ve gür kuyruğu ile dikkati çeker. Postu çok sık tüylüdür ve çizgileri gayet belirgindir.

-Afrika yaban kedisi (Felis silvestris lybica), Afrika’da, Arap Yarımadasın’da ve Güneybatı Asya’nın Arap Yarımadasına bitişik olan kısmında ve bazı Akdeniz Adalarında yaşar. En mühim özellikleri sivri kuyruğu, kulakların arkasındaki kızıl renk ve fazla belli olmayan çizgileridir.

-Asya yaban kedisi veya Bozkır kedisi (Felis silvestris ornata), Orta Doğu’dan Orta Asya’ya, Batı Hindistan’a, Kuzeydoğu Çin’den Moğolistan’a kadar yaygındır. Dış görünümü ile Afrika yaban kedisini andırır. Aralarındaki en mühim farkı çizgilerden daha çok benekli olan postudur.

Modern bilimin yaptığı genetik araştırmalar bu sınıflandırmayı desteklemektedir. Ancak Afrika yaban kedisinin merkez ve güney Afrika’da yaşayanları kuzey Afrika ve Orta doğu’da yaşayanlarıdan genetik farkları olduğu ve bunların iki ayrı alt tür olduğu öne sürülmüştür. Bundan dolayı kuzeyde yaşayan alt türe Felis silvestris cafra adı verilmiştir. Çoğu bilimcilerin ayrı bir tür olduğunu savundukları gri kedi de yaban kedisinin Felis silvestris bieti adlı diğer bir alt türü olabilir.

Afrika yaban kedisi tüm ev kedilerinin (Felis silvestris catus) atası olarak kabul edilir. Ancak bazı bilimciler başka alt türlerinde karışmış olabileceğini savunmaktadır.

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: