(Deniz Feneri) Dolandırıldınız ama sevaptır

Dolandırıldınız ama sevaptır

Almanya’daki Deniz Feneri’ne yaptıkları bağışları geri almak için başvuran 200 gurbetçiden 180’i ‚hoca fetvasıyla‘ davadan vazgeçti. İmamların dava açmaya hazırlanan mağdurlara „Siz sadaka vermişsiniz, bu kabul olmuştur“ fetvası, Fenerciler’i yüklü bir alacak davasından kurtardı.

Almanya’daki Deniz Feneri’ne bağışlarının yanlış yerlerde kullanıldığını öğrenince dava açmaya hazırlanan mağdurların bir bölümü vazgeçmeye başladı.

Toplu dava açacaktı

Habertürk’ün haberine göre, derneğe  yıllarca para yardımı yapan gurbetçiler, Almanya’daki dava ile paralarının fakirlere yardım yerine dernek yöneticilerinin açtıkları şirketlere, özel işlere, gemi alımına kullanıldığı iddiasını öğrenince avukatlara koşmuştu. İşte bu gurbetçilerden 180’i „Biz hocalara danıştık; ‚Siz sadaka vermişsiniz ve sadakanız da kabul olmuştur. Önemli olan sizin niyetinizdir Dava açıp da bir sürü masraf yapmayın‘ öğüdü verdiler. Bu yüzden biz vazgeçtik dava açmıyoruz“ dediler.

200 mağdur adına toplu dava açmaya hazırlanan Offenbach barosu avukatlarından Sabahat Gürbüz, bu nedenle toplu davadan vazgeçtiklerini belirtti.

Avukat Gürbüz, „Bir anda 180 milletvekilimi kaybettim. Toplu dava açmaya hazırlanıyorduk. 20 müvekkilime de üzülerek davadan vazgeçtiğimi bildirdim. Hoca fetvası Fenerciler’i yüklü bir alacak davasından kurtardı“ iddiasından bulundu.

27 bin bağıştan sadece 2360’ı başvurdu

Öte yandan, Deniz Feneri e.V.’yi devraldıktan sonra hesaplarını inceleyen Bernsau & Lautenbach Hukuk Bürosu, derneğin 5 yılda 27 bin bağışçıdan 42 milyon Avro topladığını belirlemişti. Bağışçılara çağrıda bulunan kayyum, banka havalesi ya da makbuzla bağış yapanların başvurabileceğini duyurdu, ancak yaklaşık 27 bin mağdurdan sadece 2 bin 360’ı başvurup parasını istedi.

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: