Yılanlar ticarete kurban

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Baran, “Artık, Türkiye’den yurtdışına kaçırılan canlıların soyları tükenmeye başladı“ dedi.
Prof. Baran, 250 yıldır Türkiye’den yurtdışına hayvan kaçırıldığına işaret ederek, kaçakçılığa karşı bir an önce önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Nesilleri tehlikede

Toplumda gereksiz görülen birçok hayvan türünün toplanmasına yöre halkının da ses çıkarmadığına değinen Baran, şunları söyledi:
“250 yıldır süren kaçakçılık durdurulmalı. Türkiye’den yurtdışına kaçırılan canlıların soyu, kendi ülkelerinde tükenmeye başladı. Özellikle biyolojik mücadelede de kullanılan yılanlar, bu işi ticaret haline getirmiş kişilerce, rahatça gümrükten geçiriliyorlar.“
Yılan zehirinin yıllardır ilaç yapımında kullanıldığına değinen Prof. Dr. Baran, örnek vererek, Periton hastalığının tek ilcanın Almanya’daki bir yılan çiftliğinde zehiri üretilen özel bir engerekten elde edildiğini söyledi.

Gramı 10 bin dolar

Türkiye’de yılan çiftliği kurmaya yönelik çalışmalar yapıldığını anlatan Baran, şunları kaydetti: “Yurtdışına kaçırılmasını önemsemediğimiz yılanların zehirlerinin, bir gramının 10 bin dolara satıldığını düşünürsek, bu kaçakçılığın ekonomimize de zararlarını görebiliriz. Özellikle yılan zehiri pek çok ilacın yapımında kullanılıyor. Örneğin kobraların sinir sistemini etkileyen zehirleri, uyuşturucu etkisi nedeniyle adı açıklanmayan pek çok ilacın içine katılıyor. Türkiye’de de bir yılan çiftliği kurulabilir. Ben bu konuda elimden gelen desteği veririm“

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: