Mustafa Fehmi Kubilay

KUBİLAY OLAYI...

Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica olayı…
23 Aralık 1930
„Kubilay Olayı“, Cumhuriyet tarihinin en önemli olaylarından biridir. Menemen olayının izleri toplumsal bellekten hiç silinmedi. Kubilay „devrim şehidi“ olarak simgeleşti.

Adı Mustafa Fehmi Kubilay. Baba adı Hüseyin, ana adı Zeynep. Giritli bir ailenin çocuğu. 1906 doğumlu. Kubilay bir öğretmen. Cumhuriyet öğretmeni. 1930 yılında İzmir’in Menemen İlçesi’nde askerlik görevini yapıyor. O sırada 24 yaşında.Bu genç insan, Menemen e 23 Aralık 1930 a şeriat isteyenler tarafından öldürüldü. Genç Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica olayı, „Menemen Olayı – Kubilay Olayı“ olarak tarihe geçti.

Menemen olayının izleri toplumsal bellekten hiç silinmedi. Kubilay „devrim şehidi“ olarak simgeleşti.

Kubilay Olayı ile ilgili olarak, Atatürk’ün Silahlı Kuvvetlere mesajı, Genelkurmay Başkanı’nın mesajı, TBMM’de soru önergesi ve Başbakan İsmet İnönü’nün konuşması, Bakanlar Kurulu’nun sıkıyönetim ilanı kararı, Sıkıyönetim ilanının TBMM görüşmeleri, yargılamanın ilk günkü tutanakları, Savcılığın Esas Hakkındaki İddianamesi, Divanı Harp Kararnamesi, TBMM Adliye Encümeni Mazbatası ve TBMM Genel Kurul kararları, tam metin olarak yer almaktadır.

Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in orduya mesajı
Denizli Milletvekili Mazhar Müfit (Kansu) ve 43 arkadaşının soru önergesi
Başbakan İsmet Paşa ile Denizli Milletvekili Mazhar Müfit Bey’in konuşmaları
Bakanlar Kurulu’nun sıkıyönetim kararı
TBMM’de sıkıyönetim ilanı görüşmeleri
Sanıkların yargılanması (1) – Sanıkların kimlik bilgileri
Sanıkların yargılanması (2) – İlk ifadeler
Sanıkların yargılanması (3) – İlk ifadeler
Sanıkların yargılanması (4) – İlk ifadeler
Sanıkların yargılanması (5) – İlk ifadeler
Esas Hakkındaki İddianame
Divanı Harp Kararnamesi
Kararların TBMM’ye sevki…
TBMM Adalet Komisyonu Raporu ve TBMM kararı…
Anadolu Ajansı haberi…

(Belgeler, ilgili tarihlerdeki TBMM Tutanak Dergilerinden alınmıştır.)

Menemen e 23 Aralık 1930 a patlak veren Cumhuriyet karşıtı olayda yedek subaylığını yapmakta olan öğretmen Kubilay şeriat isteyenler tarafından öldürüldü.

Olayın elebaşısı  ehdi olduğunu iddia eden Giritli Mehmet (Derviş Mehmet) adında Nakşibendi tarikatına bağlı biriydi. 7 Aralık a 6 müridiyle (Şamdan Mehmet, Sütçü Mehmet Emin, Nalıncı Hasan, Küçük Hasan) Manisa an yola çıkan Derviş Manisa an yola çıkan Derviş Mehmet, 23 Aralık sabahı, gün doğarken Menemen  girdi. Belediye Meydanında çevresine topladığı yaklaşık yüz kişiyle zikrederek şeriat ilan etmeye kalkıştı. Meydandaki kalabalığın bir bölümü çağrısına uymuş, bir bölümü ise seyirci kalmayı yeğlemişti. Silahlı olan asiler bir müfrezenin başında olaya müdahale eden yedek subay Asteğmen Kubilay  hemen ardından da Hasan ve Şevki adındaki iki mahalle bekçisini öldürdüler.

Olay, arkadan yetişen askeri birlikler tarafından şiddetle bastırıldı. Bu arada Derviş Mehmet de vuruldu. Kaçanlar yakalandı, ilişkisi olanlar hakkında hemen kovuşturma başlatıldı.

27 Aralık a, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya ile Ordu Komutanı Fahrettin Paşa (Altay) İstanbul  giderek Dolmabahçe Sarayı da Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal  olay hakkında bilgi verdiler.

Mustafa Kemal Paşa, 28 Aralık a orduya gönderdiği başsağlığı mektubunda şöyle diyordu:

    „Mürtecilerin (gericilerin) gösterdiği vahşet karşısında Menemen eki ahaliden bazılarının alkışla tasvipkar bulunmaları bütün cumhuriyetçi ve vatanperverler için utanılacak bir hadisedir.“

31 Aralık 1930 a toplanan bakanlar kurulu, Menemen ilçesi ile Manisa ve Balıkesir merkez ilçelerinde bir ay süre ile sıkıyönetim ilan edilmesine karar verdi.  Sıkıyönetim komutanlığına 2. Ordu Kumandanı Fahrettin Paşa (Altay), Divan-ı Harp Reisliği e 1. Kolordu Komutan Vekili Muğlalı Mustafa Paşa atandı.

Olay 1 Ocak 1931 e Denizli Milletvekili Mazhar Müfit (KANSU) ve arkadaşlarınca verilen soru önergesiyle TBMM Gündemine getirildi. Soru önergesini Başbakan İsmet Paşa (İnönü) cevaplandırdı. Daha sonra Sıkıyönetim ilanına ilişkin önerge tartışıldı ve oybirliğiyle kabul edildi.

 7 Ocak 1931 e Çankaya a, Mustafa Kemal Paşa başkanlığında, Başbakan İsmet Paşa, Meclis Başkanı Kazım Paşa (Özalp), Sıkıyönetim Komutanı Fahrettin Paşa (Altay), İçişleri Bakanı Şükrü Kaya ve Milli Savunma Bakanı Zekai Bey n (Apaydın) katıldıkları bir toplantı yapıldı ve Menemen Olayı bütün yönleriyle ele alındı. Olayın gerici nitelikte, düzenli ve siyasi olduğu görüşüne varıldı.

Sıkıyönetim mahkemesi, 105 sanığı 15 Ocak 1931 e yargılamaya başladı. Duruşmalar, 25 Ocak a sona erdi ve  105 sanıktan 37 i için ölüm cezası verildi. 6 ının ölüm cezası yaş haddi  nedeniyle 24 yıl  dama bedel hapis cezası a çevrildi.  Diğer sanıklardan 20 ine bir yıl, 14 ne üç yıl, 6 ına 15 yıl, birine 12,5 yıl hapis cezası verildi, 27 sanık beraat etti.

Karar, 31 Ocak 1931 e TBMM e sunuldu. Aynı gün Adalet Komisyonu da görüşüldü. Komisyon, 31 ölüm cezasından 28 ni onayladı. 2 kişinin ölüm cezasını 2 yıl hapis cezasına çevirdi. Bir kişinin cezası da, ölmesi nedeniyle kalktı. TBMM Genel Kurulu, 2 Şubat 1931 e cezaları onayladı.

Ölüm cezaları 3 Şubat 1931 e yerine getirildi.

Sıkıyönetim, 28 Şubat 1931 e Manisa ve Balıkesir en, 8 Mart 1931’de de Menemen en kaldırıldı.
 

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: