Hastayım sana!

https://i2.wp.com/img1.blogcu.com/images/f/u/r/furiataurina/love_by_raziel_arg.jpg 
Beğendiği kız ya da erkek için „Ona hastayım“ diyenler, herhalde bir gün gerçekten hasta, hem de ruh hastası sınıflamasına gireceklerini bilmiyorlardı. Ferhat’ın Şirin’e, Yusuf’un Züleyha’ya, Kerem’in Aslı’ya duyduğu aşkları meğer hasta ruhlarının hezeyanından başka bir şey değilmiş.

Freud hala revaçta

       Şimdilerde artık ölesiye aşkların yerini, günübirlik, çıkarların ön planda olduğu aşklar alıyor. Bugün gençler „iki gönül bir olunca samanlık seyran olur“ özdeyişine gülüp geçiyorlar. Ancak bu da uzmanlarca pek onaylanmıyor. Çünkü ünlü psikanalist Sigmund Freud ruh sağlığının iki önemli koşulunu „sevmek“ ve „çalışmak“ diye özetlemiş ve bu halâ geçerli. Bir insan sevebiliyor ve üretebiliyorsa gerçekten de sağlıklı olduğu su götürmez. İnsan kabuğuna çekilip, üretimden koptuğu andan itibaren mutsuzluğun kıskacına girmiştir.

Özgüveni sarsıyor

       Kişinin içine kapanmasıyla, kendine olan özgüveni sarsılır, mutsuzluğunun nedeni olarak ya kendini suçlamaya ya da her şeyin nedeni olarak gördüğü nesnelere diş bilemeye başlar. Sevginin bu denli önemli olduğu vurgulanırken, uzmanlar elbetteki sevginin en evrensel biçimi olan aşkı da didikleyip durmuşlar.
       Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mine Özmen, aşkın en geniş anlamda „yaşam enerjimizi diğer kişilere yöneltebilmek“ diye özetlenebileceğini söylüyor. Özmen, aşklarında hayal kırıklıklarına uğrayan, bu nedenle sevemeyen insanların hastalanmaya mahkum olduğunu söylüyor.

Patolojik karasevda

       Aşk, maddi temeli olmayan, erişilmez, sürekli acı veren, yaşam kalitemizi düşüren bir aşksa, o zaman ne olacak? Doç. Mine Özmen, „kişi aşkına karşılık aldığı için mutludur, etrafına olumlu elektrik yayar, hoşgörülü ve sevecendir“ diyor ve devam ediyor: „Ama aşk patolojikse, yani maddi temeli yoksa, aşık olunan kişiden karşılık alınamayacağı biliniyorsa o zaman tıbben bir hastalıktan söz edilir. Çünkü böyle olunca kişi yalnızca bu noktaya kilitlenir. Başka hiçbir şeye gerektiği kadar konsantre olamaz. Vücudunda tutkulu ruh hali nedeniyle bazı hormonların salınımı artar ve bir hastalık söz konusu olur. Bu hastalığın adı ise Patolojik Karasevda Sendromu’dur.

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: