Emre Can Yavuz

Türkiye, Emre Can Yavuz’u ‚harika çocuk‘ olarak tanıdığında, Emre henüz altı yaşındaydı. Şimdi 15 yaşında bir genç ancak harika lakabı ona hâlâ uyuyor. Çünkü Emre Can yaşını aşan işler yapmaya devam ediyor. 


Emre’nin müzikle tanışma hikâyesi ilginç. Her ikisi de ilkokul öğretmeni olan anne ve babanın ikinci çocuğu Emre. Anne-babasının öğrencilerine okuma öğretmek için kullandıkları fişler ve resimli kitaplarla üç yaşında okumayı öğrenir. Emre bundan sonra müthiş bir ilgiyle ansiklopedilere yönelir. Bu durumdan kaygılanan anne-baba çocuklarını ansiklopedilerden nasıl kurtarabileceklerini danışmak üzere bir pedagoga başvurur. Pedagog onlara ‚Dikkatini dağıtacak uğraş bulun‘ deyince piyano gündeme gelir.
Ancak çocuklarının bu sefer de kafayı piyanoya takacağını hiç tahmin edememişlerdir! O sırada ailenin konservatuvar öğrencisi olan büyük çocuğu Elif devreye girer ve piyanoya küçük yaşta başlamanın büyük avantaj olduğunu belirterek Emre Can’ın piyanoya yönelik bu ilgisinin değerlendirilmesini önerir. Bunun üzerine anne ve baba, çocuklarına haftada 15 dakika piyano dersi aldırmaya başlar ve Emre Can’ın olağanüstü yeteneği de ortaya çıkmış olur.
Peki Emre Can’ın yeteneği nasıl değerlendirildi? 6660 sayılı ‚harika çocuk yasası‘ kapsamına alınmasıyla Emre Can’ın önünde yeni kapılar açılır. 1999 yılında Prof. Kamuran Gündemir’le piyano, Yard. Doç. Turgay Erdener ile teori öğrenimine başlar. Ondan sonra bir yıllığına eğitim için Almanya’ya gider ancak çeşitli aksaklıklar nedeniyle üç ay sonra geri döner. 2001 Mayıs’ında Kırım’da yapılan Mavi Kuş Müzik Yarışması’nda kendi yaş grubunda ise birincilik kazanır. Bestelerinden oluşan kitapçık sergilenmek üzere ‚Çaykovsky Müzesi’ne alınır: „Benim çok küçükken altı-yedi yaşlarında yaptığım bestelerden oluşan bir kitapçık vardı. Jüri bunu görmüş ve bunu aldı bir süre Çaykovski Müzesi’nde sergiledi“.
Emre Can Almanya döneminden sonra halen de süren Bilkent Üniversitesi’ndeki eğitimine başlar. Bugün eğitimine sponsor olan Arkas Kültür ve Eğitim Vakfı’nın maddi katkılarıyla devam eden 15 yaşındaki üniversiteli, aldığı eğitimden gayet mutlu bir şekilde bahsediyor: „Bir kere normal bir lise öğrencisinin aldığı bütün dersler var. Ancak normal bir lise ağırlığında değil. Bunun üzerine bir de meslek dersleri var. Sanem Berkalp ve Fazıl Say’la piyano çalışıyoruz. Mahir Cetiz’le kompozisyon, armoni çalışıyoruz. İbrahim Yazıcı’yla analiz çalışıyoruz. Her şey çok güzel gidiyor, zaten Fazıl Say’ın sınıfı olarak üç kişilik bir sınıfız. Ortam çok güzel.“
İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın 22 Nisan’daki konserinin solisti olan Emre, Saint-Sants’ın ikinci piyano konçertosunu yorumlayacak. İlk konserini 6 yaşında İdil Biret’le CSO’da veren Emre, ilk orkestra konserini de geçen yıl CSO’yla vermiş. İzmir konseri, Emre’nin üçüncü senfoni konseri.
Müzisyen ve besteci olarak kimleri beğendiğini sorduğumuzda ise önce hocalarını saymakla başlıyor: „Bu konuda Kamuran hoca kadar Türkiye’ye katkısı olan kimse yok, çünkü piyanist fabrikası gibi. Bir taraftan biçimsiz bir taş alsa öbür taraftan piyanist olarak çıkarıyor. Fazıl hoca ve Sanem hoca onun öğrencileri. Ayrıca Emre İlvar, Muhittin D. Demiriz, Gülsin Onay, İdil Biret, Mahir Cetiz, Hasan Uçarsu, İlhan Osmanbaş var.“ Bunların yanında klasikleşmiş müzisyenlerden Çaykovski, Chopin, Saint-Sans, Beethoven, Horowitz’i beğendiğini belirtiyor.
Peki Emre’nin önündeki hedefleri ne? Bu soruya cevabı oldukça mütevazı: „Piyanist olmakla yetinmeyeceğim kesin. Ayrıca beste de yapıyorum çünkü, buna da çok zamanımı ayırıyorum ve bu alanda da bir şeyler yapmak istiyorum.
Amacım meşhur olmak değil, sadece iyi müzik yapmayı öğrenmek.“
İzmir Devlet Senfoni, şef Ender Sakpınar, solist Emre Can Yavuz (piyano), 22 Nisan saat 20.30’da İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde.

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: