İdil Biret CSO’ya eşlik edecek

Yeni konser sezonuna başlayan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), yarın ünlü piyanist İdil Biret’e eşlik edecek.

Orkestrayı Şef Rengim Gökmen’in yöneteceği konserde, Johannes Brahms’ın “2. piyano konçertosu“ ile Sergei Rachmaninoff’un “2. Senfoni“si yorumlanacak.

Bilkent Senfoni Orkestrası, 2009-2010 sezonuna yarın “Merhaba“ diyecek. Orkestrayı Şef Klaus Weise’nin yöneteceği konserin solisti piyanist Tamara Stefanoviç. Konserde, Wolfgang Amadeus Mozart’ın, “20. piyano konçertosu“ ve Franz Schubert’in “Büyük“ başlıklı “9. Senfoni“si seslendirilecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu bu hafta 10 oyun, Ankara Devlet Opera ve Balesi 5 eserle sahne alacak.

Başkentte hafta boyunca yapılacak kültür-sanat etkinlikleri şöyle:

-TİYATRO-

BÜYÜK TİYATRO: “Genç Osman“ adlı oyun, 9, 11 ve 13 Ekimde izlenebilecek. Turan Oflazoğlu’nun yazdığı, Şakir Gürzumar’ın yönettiği eserin dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, kostüm tasarımı Gülümser Erigür’e, ışık düzeni Şükrü Kırımoğlu’na ait.

Müziklerini Can Atilla’nın hazırladığı oyunda, Akın Erozan, Tolga Tuncer, İlhan Kantarcı, Kutay Sungar, Mehmet Akay, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Necmettin Efe Ünal, Kayhan Sarıgöllü, Uğur Kaya, Çiğdem Mine Haktanır, İhsan Sanıvar, Neşe Baykent, Füsun Akay, Fikret Ergin, Halit Güngör ve Nejat Armutçu rol alıyor.

KÜÇÜK TİYATRO: Cem Günen’in yazdığı, Semih Sergen’in yönettiği “Hünkar ve Mimar“ isimli yapıt, yarın, 10 ve 11 Ekimde sahne alacak. Dekoru Sertel Çetiner’e, kostümü Sevgi Türkay’a, ışık düzeni Mehmet Yaşayan’a ait olan oyunda, Orhan Özyiğit, Semih Sergen ve Okan İrkören rol alıyor. Rüştü Asyalı’nın da sesi ile eşlik ettiği yapıt, 2 ve 3 Ekimde de izlenebilecek.

Angelo Savelli’nin yazıp yönettiği “Don Giovanni ve Uşağı Pulcinella“ adlı oyun, 13, 14 ve 15 Ekimde izleyiciyle birlikte olacak. Dekorunu Elena Ivanova’nın, giysi tasarımını Hakan Dündar’ın hazırladığı yapıtın ışık tasarımı Zbigniew Wichlacz’ın imzasını taşıyor. Müziklerini Can Atilla’nın yaptığı oyunda, Suat Karausta, Tolga Tekin, Ebru Uysal, Tolga Tecer, Zeynep Yasa, Serap Engin ile Murat Özgen’in rol alıyor.

AKÜN SAHNESİ: “Gizler Çarşısı“ adlı oyun, yarın, 10 ve 11 Ekimde izleyiciyle birlikte olacak. Turgay Nar’ın kaleme aldığı eserin yönetmeni Laçin Ceylan. Dekor tasarımını Turgut Kocaman’ın üstlendiği eserin giysi tasarımını Ceren Karahan, ışık düzenini ise Şükrü Kırımoğlu yaptı. Ali Hakan Beşen, Uğur Çavuşoğlu, Nezih Işıtan, Mehmet Gürkan, Halil Akarsu, Yaprak Onat, Pınar Sesveren, Sanlı Baykent, Elif Çelikcan, Gülay Gür Bayram, Acan Ağır Aksoy ile Mevlüt Ebter’in başlıca rolleri üstlendiği eser, insanların modern dünyada herşeyden ve kendinden uzaklaşmasını işliyor.

Suat Derviş’in yazdığı, Gülriz Sururi’nin uyarlayıp yönettiği müzikal oyun “Fosforlu Cevriye“, 13, 14 ve 15 Ekimde izleyiciyle birlikte olacak. Dekor ve kostümü Hakan Dündar’a, ışığı Yakup Çartık’a, özgün müziği Attila Özdemiroğlu’na ait olan oyunda, Ali Hakan Beşen, Dara Tan, Deniz Baytaş, Feray Darıcı, İclal Karaduman, Kader İlhan, Nermin Uğur, Nusret Çetinel, Uğur Çavuşoğlu, Zeynep Aytek Metin rol alıyor.

ALTINDAĞ TİYATROSU: ADT’nin yeni oyunlarından “Anam Bacım Avradım“, hafta boyunca izlenebilecek. İnanç Yılan’ın yazdığı, Cem Emüler’in yönettiği eserin dekorunu Hakan Dündar, kostümlerini Esra Selah hazırladı. Işık düzenini Zeynel Işık’ın, müziklerini Cem İdiz’in yaptığı eserde, İclal Özergün, Şirin Ergüven, Süheyla Gürkan, Berna Konur, Zuhal Taşar Gökhan, Selma Bayraktargil, Adnan Erbaş, Gürkan Görbil, Cem Balcı, Sedat Keçeci, Erdinç Doğan ve Mehmet Ali Toklu rol alıyor.

STÜDYO SAHNE: Avrupa Tiyatro Konvansiyonu ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ortak projesi olan “Ex-Press“, yarın ve 11 Ekimde sahnelenecek. Proje tasarımını Mustafa ve Övül Avkıran’ın üstlendiği oyunun dekor ve kostümleri ise Ali Cem Köroğlu’nun imzasını taşıyor. Yüksel Aymaz’ın ışık tasarımını yaptığı eserde, Benian Dönmez, Devrim Yakut, Servet Pandur, Erdal Küçükkömürcü ve Murat Çidamlı rol alıyor.

Nikolay Vasiliyeviç Gogol’un “Bir Delinin Hatıra Defteri“, 13 Ekimde sahne alacak. Sylvie Luneau ile Roger Coggio’nun uyarladığı, Coşkun Tunçtan’ın Türkçeleştirdiği yapıtın proje tasarımı ve yönetmenliğini Cem Emüler üstleniyor. Eserde, 1960’lı yıllarda Türk tiyatrosunun büyük ustası Genco Erkal’ın iki farklı yorumla canlandırdığı Aksenti İvanoviç Poprişçin’i Erdal Beşikçioğlu canlandırıyor. Eserin dekor ve giysi tasarımı Sertel Çetiner’in, ışık düzeni Seyhun Ayaş ile Zeynel Işık’ın, müzik, ses ve efekt tasarımı ise Tayfun Gültutan’ın imzasını taşıyor.

İRFAN ŞAHİNBAŞ TİYATROSU: “Islıkçı“ isimli oyun, 10, 14 ve 15 Ekimde sahnelenecek. Çetin Altan’ın yazdığı, Yunus Emre Bozdoğan’ın yönettiği oyunun dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, kostümleri Funda Çebi’ye ait. Müziklerini Fatih Veli Ölmez’in, dans düzenini İhsan Bengier’in yaptığı eserde, Şahin Ergüney, Meliha Savaş, Oktay Dal, Mehmet Akay, Emre Erçil, İlyas Zeki Karaca, Erdal Karakurt ile Ezgi Koç rol alıyor.

ÇAYYOLU CÜNEYT GÖKÇER SAHNESİ: Ali Berktay’ın yazdığı, Ayşe Emel Mesci’nin yönettiği “Kerbela“, yarın, 10, 14 ve 15 Ekimde görülebilecek. Dekor tasarımını Murat Gülmez’in, giysi tasarımını Hale Eren’in yaptığı eserin ışık düzeni Yakup Çartık’a ait. Alpay Ulusoy, Alper Tazebaş, Aysel Çakar Kara, Cüneyt Arif Soysalan, Erdinç Gülener, Ersin Ayhan, Gül Gökçe, Kurtuluş Şakirağaoğlu, Leyla Gülener, Nihat Hakan Güney, Nurtekin Odabaşı, Osman Nuri Ercan, Oya Odabaşı, Ötüken Hürmüzlü, Rengin Samurçay, Selçuk Özdoğan, Serdar Karaokay, Umut Karadağ ve Volkan Benli’nin başlıca rollerini üstlendiği yapıt, “Din kisvesi altında inançların yerini çıkarların almasına duyulan tepki ve direnişin“ öyküsünü konu alıyor.

-OPERA-BALE-

OPERA SAHNESİ: Modern Dans Topluluğu’nun “Bin Kalp Atışı“ adlı gösterisi de 10 Ekim Cumartesi günü matinede izlenebilir.

Johann Strauss’un “Venedik’te Bir Gece“ adlı opereti, aynı gün suarede izleyici karşısına çıkacak.

Kırgız Kültür Günleri etkinliği kapsamındaki özel temsil, 12 Ekim Pazartesi günü gerçekleştirilecek.

Tolstoy’un ünlü eserinden bale sahnesine aktarılan “Anna Karenina“ 15 Ekim Perşembe günü sanatseverlerlerle buluşacak.

OPERET SAHNESİ: Birim Dans Tiyatrosu’nun “Gönüllü Çekmeceler“ adlı oyunu, 13 Ekim Salı günü sahnelenecek.

ODTÜ: MDT’nin “Bin Kalp Atışı“ gösterisi, 11 Ekim Pazar günü sahne alacak.

-KONSER-

CSO: Yeni konser sezonuna başlayan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), yarın ünlü piyanist İdil Biret’e eşlik edecek.

Orkestrayı Şef Rengim Gökmen’in yöneteceği konserde, Johannes Brahms’ın “2. piyano konçertosu“ ile Sergei Rachmaninoff’un “2. Senfoni“si yorumlanacak.

BİLKENT KONSER SALONU: Bilkent Senfoni Orkestrası, 2009-2010 sezonuna yarın “Merhaba“ diyecek. Orkestrayı Şef Klaus Weise’nin yöneteceği konserin solisti piyanist Tamara Stefanoviç. Konserde, Wolfgang Amadeus Mozart’ın “20. piyano konçertosu“ ve Franz Schubert’in “Büyük“ başlıklı “9. Senfoni“si seslendirilecek.

Başkentlileri bu hafta, sinema salonlarında 2 yerli, 3 yabancı yeni yapım bekliyor.

Haftanın ilk filmi, bu yılki Cannes Film Festivali’nde yarışan ve Amerika Box Office’te ilk haftada 3. sıraya çıkan gerilim ve korku türündeki “Kara Büyü“. Yönetmen Sam Raimi’nin filminde Alison Lohman, Justin Long, Lorna Raver, Dileep Rao, David Paymer ve Adriana Barraza performanslarını sergiliyor.

Banka memuru Christine Brown’un bir müşterisi tarafından doğaüstü güçler kullanılarak lanetlenmesiyle başlayan filmde, hayatı deyim yerindeyse “Cehennem“e dönen Christine’in ruhunu kurtarmaya çabalaması anlatılıyor.

Haftanın ikinci yabancı filmi ise bir roman uyarlaması. Audrey Niffenegger’ın çok satan kitabından beyazperdeye uyarlanan “Zaman Yolcusunun Karısı-The Time Traveler’s Wife“ bilim-kurgu ile romantizmi bir araya getiriyor.

Yönetmen Robert Schwentke’nin filminde, Rachel McAdams ve Eric Bana başrolleri paylaşıyor. İkiliye, Ron Livingston, Brooklynn Proulx, Arliss Howard, Hailey McCann, Stephen Tobolowsky ve Alex Ferris eşlik ediyor.

Filmde olaylar şöyle gelişiyor:

Çok nadir rastlanan genetik bir bozukluğa sahip Henry DeTamble, istem dışı olarak kendi hayatının farklı dönemlerine seyahat edebilmekte. Bu farklı zamanlara yaptığı yolculukların birinde gelecekte eşi olacak 6 yaşındaki Clare Abshire ile tanışır. Ressam olan Clare, yıllar sonra tekrar karşılaştıklarında uzun süredir beklediği Henry ile evlenir. Başta Henry’nin aniden ortadan kaybolmalarının üstesinden gelebileceğini düşünen Clare giderek yalnız kalmaya başladıkça aşkını da sınamak zorunda kalacaktır.

Komedi ve romantizmin bir arada olduğu “Aşkın 500 Günü“ gösterime girdi. Yönetmen Marc Webb’in filminde Joseph Gordon-Levitt, Zooey Deschanel, Geoffrey Arend, Chloe Moretz, Matthew Gray Gubler ve Clark Gregg rol alıyor.

Aşkın gerçek olduğuna inanmayan bir kadın ile ona aşık bir adamın hikayesini anlatan filmin konusu şöyle:

Tom Hansen, hayatından tamamen çıktığına emin olduğu zaman Summer Finn ile tanıştığı ilk günü hatırlar. Tom, kıza ilk gördüğü anda aşık olur. Hayatının geri kalan kısmını bu kızla birlikte geçirmesi gerektiğini biliyordur. Ne var ki Summer ne aşka ne ilişkilere inanmamaktadır. Buna rağmen aralarında arkadaşlıktan öte farklı bir ilişki başlar. Birlikte geçirecekleri günler sıra dışı, eğlenceli ve komik bir hikayeye tanıklık edecektir.

Dram türündeki “Mazi Yarası“ ise haftanın yeni Türk filmlerinden. Ersin Pertan’ın yönetmen koltuğuna oturduğu filmde, Nilüfer Açıkalın, Erkan Taşdöğen, Mehmet Çepiç, Algı Eke, Alp Tuğhan Taş, Barbaros Alkan, Hilal Çelenk, Murat Yener Yıldırım, Gülter Akcan, Utkan Özüpak, Refik Öztürk ve Oral Günüç oynuyor.

Aldatma, terk edilme, intikam, masumiyet, pişmanlık ve bağışlama temalarıyla örülü bir aşk hikayesini anlatan filmin çekimleri Muğla, Ula, Akyaka, Beçin, Kıyıkışlacık, Sratonikea’da yapıldı. Film, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nden de destek aldı.

Rotterdam Film Festivali’nden “Kaplan“ ödülüyle dönen ilk Türk filmi olan “Uzak İhtimal“ de dram sevenler için. Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un filminde, Görkem Yeltan, Ersan Ünsal ve Nadir Sarıbacak başrolleri üstleniyor.

Filmin konusu kısaca şöyle:

Musa, İstanbul’a yeni gelen bir müezzindir. Galata’daki bir camide çalışmaya ve caminin ayarladığı bir dairede kalmaya başlar. Karşı dairesinde Clara adlı bir rahibe adayı oturmaktadır. Yakup ise aristokrat bir aileden gelen, sahaflık yapan bir İstanbullu’dur ve uzun yıllar önce birlikte yaşadığı kadından olan kızını aramaktadır. Musa, Clara’yı ilk gördüğü andan itibaren onunla konuşmaya çalışır, onu takip eder. Yakup’la da böylece tanışır. Üç farklı insanın hayatı kesişirken, sadece İstanbul gibi bir şehirde yaşanabilecek olaylar yaşanır.

Sergilere ilgi duyanlar için de 11. Çağdaş Heykeltıraşlar Derneği’nin sergisi, Anadolu Ajansı Sanat Galerisi’nde yarın açılacak.

Sergide, Ali Asgar Çakmakcı, Mustafa Yılmaz, Aysun Aslan, Nejla Alataş, İris Pala, Özlem Güner, Selvi İlhan, Çağdaş Irmak, Şeniz Günyol, Ece Akay, Ferhan Kızıltepe gibi sanatçıların heykel çalışmaları yer alacak.

Başkent sinemalarında hafta boyunca izleyiciyle buluşacak olan filmler ise şöyle:

ARMADA: “Kara Büyü“, “Zaman Yolcusunun Karısı“, “Suretler“, “G Force“, “Mazi Yarası“, “Uzak İhtimal“, “Karanlıktakiler“, “Matrak Adamlar“, “Kadın Aklı, Erkek Aklı“.

METROPOL: “Kara Büyü“, “Soysuzlar Çetesi“, “Zaman Yolcusunun Karısı“, “Suretler“, “Karanlıktakiler“, “Matrak Adamlar“, “Kadın Aklı, Erkek Aklı“.

MEGAPOL: “Evdeki Düşman“, “Sonsuz“, “Acı“.

OPTİMUM: “Evdeki Düşman“, “11’e 10 Kala“, “Kampüste Çıplak Ayaklar“, “İçten Gelen“, “Karanlıktakiler“, “Evimde Uzaylı Var“, “Sizi Seviyorum“, “Soysuzlar Çetesi“ “Acı“.

KIZILAY BÜYÜLÜ FENER: “Aşkın 500 Günü“, “Uzak İhtimal“, “Zaman Yolcusunun Karısı“, “Kara Büyü“, “Oyuncu“, “Karanlıktakiler“, “Suretler“, “Kadın Aklı, Erkek Aklı“, “Son Veda“, “Ricky“, “Kampüste Çıplak Ayaklar“.

BAHÇELİEVLER BÜYÜLÜ FENER: “Ricky“, “11’e 10 Kala“, “Evdeki Düşman“, “Zaman Yolcusunun Karısı“, “Soysuzlar Çetesi“, “Karanlıktakiler“.

KIZILIRMAK: “Ricky“, “Uzak İhtimal“, “Sizi Seviyorum“, “Sonsuz“, “Sizi O Kadar Çok Sevdim Ki“.

-SERGİLER-

ANADOLU AJANSI SANAT GALERİSİ: 11. Çağdaş Heykeltıraşlar Derneği’nin sergisi yarın açılacak.

Sergide, Ali Asgar Çakmakcı, Mustafa Yılmaz, Aysun Aslan, Nejla Alataş, İris Pala, Özlem Güner, Selvi İlhan, Çağdaş Irmak, Şeniz Günyol, Ece Akay, Ferhan Kızıltepe gibi sanatçıların çalışmaları yer alacak. Sergi, 22 Ekime kadar devam edecek.

ATALAY SANAT GALERİSİ: Jale Demren’in resim sergisi, 7 Kasıma kadar sürecek.

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ SANAT GALERİSİ: Zafer Gençaydın ile Cezmi Orhan’ın “Eldenele“ isimli çalışması başkentli sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi, 3 Kasıma kadar gezilebilir.

ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ: Galeri A’da Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Merkezi Grafik Projesi, 11-18 Ekim tarihleri arasında görülebilir.

DOKU SANAT GALERİSİ: Salon 2’de Hasan Taşdemir’in resim sergisi, 26 Ekime kadar izlenime sunuldu.

FIRÇA SANAT GALERİSİ: Asım Yücesoy’un resim sergisi yarın açılıyor. Sanatçının eserleri, 30 Ekime değin açık.

GALERİ ARTİST: Zekine Kundukan’ın resim sergisi, 13 Ekimde izlenime sunulacak. Sergi, 2 Kasıma kadar başkentlilerin beğenisine sunulacak.

GALERİ SOYUT: Ufuk Hamzaoğlu’nun “Hamz’ın Son Yirmi Yılı“ konulu resim sergisi, 15 Ekime kadar galerisinin konuğu olacak.

MEDYA SANAT GALERİSİ: Suna Özkalan ile Filiz Onat’ın resim sergisi, 4 Kasıma değin görülebilir.

SİYAH-BEYAZ SANAT GALERİSİ: Ali Kotan’ın eserleri 4 Kasıma kadar gezilebilir.

VAKIFBANK ATAKULE SANAT GALERİSİ: Birinci salonda Ayla Özkan’ın resim sergisi 13-25 Ekim tarihleri arasında izlenimde.

İkinci salonda ise 14 Ekimde sanatseverlerle buluşacak Erkan Geniş’in resim sergisi 25 Ekime kadar gezilebilir.

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: