İşte O Maçlar

İşte O Maçlar
26.12.2008 21:26

Başkanımız Yıldırım Demirören’in bugün düzenlediği basın toplantısında, Beşiktaşımız’ın son 21 yıldır yaşadığı ve şampiyonluklar kaybetmesine neden olan hakem hatalarının bir bölümü ile bu sezonun ilk yarısında yaşananlar bir video gösterisi ile basına sunuldu. İşte o maçlar;

Beşiktaşımız’ın namağlup bir şekilde liderken hakem kararlarıyla arka arkaya puan kayıpları yaşaması, rakiplerimizin ise lehine gelişmeler olması sadece bu sezon gördüğümüz bir senaryo değil. “Üç büyük” değil, “iki büyük” yaratma hedefi ve düşüncesiyle, tam 21 yıldır Beşiktaş’a haksızlık yapılıyor, puanları gasp ediliyor, emeği hiçe sayılıyor.

Tam 21 yıl öncesinde, 1986-87 sezonunda oynanan ve 3-0 yenildiğimiz Malatyaspor-Beşiktaş maçıyla ilgili Malatyalı Eren ve Şeyhmuz’un açıklamalarını hatırlayın:

“Beşiktaş’ı yendiğimiz maçtan sonra Galatasaray’dan bize teşvik primi verdiler. Adam başına 2,5 milyon liraydı. O zamana göre, Şahin, Doğan parasıydı. Teşvik tüm takıma geldi”…

Bu sözleri biz iddia etmiyoruz!.. Futbolcular Telegol programına telefonla bağlanarak kendi istekleriyle, Beşiktaş’tan sadece bir fazla puanla o sezonun sonunda nasıl şampiyon olduğunu anlatıyorlar.

Daha yakın bir tarihe, 2004 yılına bakalım… 100. yılımızda şampiyon olduktan sonra Beşiktaş’ın güçlü kadrosunun uzun yıllar daha başarısını sürdüreceği söyleniyordu.

O yıl da rakiplerimizin 11 puanın önünde şampiyonluğa doğru emin adımlarla ilerliyorduk.

Ama Samsunspor maçında “Beşiktaş’ı bitirmek için” görevlendirilen Cem Papila, öyle kararlara imza attı ki, oyuncularımıza beş kırmızı kart gösterdi ve daha sonraki maçlarda da puan kayıpları çorap söküğü gibi geldi.

“Puanlar El Değiştirmese 
Şampiyon Kim Olacaktı?”

Sistemli ve sürekli olarak yıllardır devam eden bu hakem “hataları” geçtiğimiz sezon artık iyice ayyuka çıktı. Hakemler, adalet için değil, Beşiktaş’ın kaderiyle oynamak için çaldılar düdüklerini…

Anamızın ak sütü gibi helal puanlarımızın nasıl el değiştirdiğine hep birlikte tanıklık ettik:

Beşiktaş-Galatasaray maçında hiçbir darbe olmamasına rağmen Arda’nın iki Beşiktaşlı oyuncu arasında kalması sonucunda hakem Selçuk Dereli penaltı verdi. Yine Galatasaray’ın bir maçı… Rakip Denizli… Ve yine Galatasaraylı bir oyuncu (Ümit Karan) kendini yere bıraktı ve penaltı kazandı.

Bir de Fenerbahçe’den bir örnek verelim… Kayserispor ile oynanan maçta Fenerli Devid, hiçbir müdahele olmadan düştü ve hakem bu pozisyonda da penaltıya hükmetti. Hatta yetmedi. Maç beş dakika uzatılmış olmasına rağmen, Fenerbahçe golü bulana kadar bitiş düdüğünü çalmadı. Sonuçta 90+6’da Fenerbahçe golü buldu. Golü atan oyuncu ofsayttaydı ama hakem için bunun hiç önemi yoktu.

Gelelim Beşiktaş maçlarına…

Birkaç örnek rezaleti gözler önüne sermek için yeterli olacaktır. Beşiktaş-Kasımpaşa maçında, iki oyuncu arasında bu kez darbelerle kalan kişi Ricardinho…

Yani üzerinde Siyah-Beyaz forma var. İşte bu nedenle hakemin kararı “devam” oldu. G.Oftaşspor maçında Nobre tam da hakemin gözleri önünde çekilerek düşürüldü ama ve karar yine “devam”…

Ligin 6. haftasında Ankaraspor ile oynadığımız maçta, Türk futbol tarihinin en büyük skandal kararlarından birine imza atıldı. Hakem Vedat Yüksel ve yardımcısı Adil Sinem büyük bir hata yaptı ve Nobre elle oynadı iddiasıyla golümüzü vermedi.

Halbuki “buz” gibi goldü. Maç 0-0 bitince 2 puanımız gitti.

Fenerbahçe ile ilgili verdiğimiz örnek maçın kahramanı hakem Hakan Sivriservi, Büyükşehir Belediyespor maçında karşımıza çıktı. Ceza sahasında rakip oyuncu dakikalarca Bobo’yu çekti, hakem bunu “görmedi” ve kırmızı kart çekene değil çekilene yani Beşiktaşlı oyuncuya gösterildi.

Fenerbahçe maçının son dakikalarında Higuan, tüm Türkiye’ye göre tertemiz bir gol attı. Ancak İsmet Arzuman faul yapıldığı iddiasıyla golü vermedi. Gökhan Gönül’ün maçtan sonra yaptığı açıklamayı hatırlarsınız: “Ben o pozisyonda devam ettim ama hakem faul verdi”…

Bu örneklerden sonra tekrar bir sormak lazım: “En az 12 puanımız gasp edilmeseydi şampiyon kim olacaktı?”…

Peki ya bu sezonun ilk yarısında yaşananlara ne demeli?… “Çifte standart” uygulandığının çok açık ve net bir şekilde uygulandığının görülmesi açısından sanırız aşağıda vereceğimiz örnekler yeterli olacaktır:

Neye Göre Penaltı?

– Eskişehir-Fenerbahçe maçında Alex düşürüldü, hakem Kuddusi Müftüoğlu Alex’in düşürülmesine “penaltı” dedi ve rakibe kırmızı kart gösterdi.

 Fenerbahçe-Ankara maçında daha skor 0-0 iken Edu, Murat’ı düşürdü. Net pozisyonda hakem Yunus Yıldırım “devam” dedi.

– Galatasaray-Beşiktaş maçında Uğur’un ısrarla kollarını açarak, rakibini çekmediğini göstermek istemesine rağmen, Lincoln kolunu Uğur’un koluna dolayarak kendini yere attı. Bunun üzerine Cüneyt Çakır, penaltı noktasını gösterdi.

– Beşiktaş-Eskişehir maçında Mert Nobre’nin kaleci tarafından çelmeyle düşürülmesine hakem Hüseyin Göçek “devam” dedi. Böyle hükmetmesine rağmen Nobre’ye sarı kart göstermedi.

– Gençlerbirliği-Beşiktaş maçında İbrahim Üzülmez, rakibine dokunmadı ama hakem Kamil Abitoğlu penaltı verdi.

Neye Göre Gol? 

– Eskişehir- Fenerbahçe maçında Roberto Carlos’un verdiği geri pası kaleci Volkan içeriden çıkardı, hakem Müftüoğlu ve yardımcısı golü vermedi.

– Beşiktaş-Eskişehir maçında Tello’nun kullandığı korner atışında top çizgiyi geçti, kaleci içeriden çıkardı, hakem Göçek ve yardımcısı golü vermedi.

Kart Göstermenin Cezası Ne?

– Ankaragücü-Fenerbahçe maçında Lugano hakem Fırat Aydınus’a kart işareti yaptı ama Aydınus kart göstermedi. Lugano, o maçta kart görseydi, Beşiktaş maçında oynayamacaktı.

– Galatasaray-Beşiktaş maçında, Matias Delgado iki Galatasaraylı oyuncunun arasından sıyrılmak isterken düşürüldü. İlk yarıda daha basit bir pozisyonda sarı kart gören, aynı dakika içinde üst üste faullerle durdurulan Delgado, kart işareti yaptı ve hakeme İngilizce olarak “Yaptığım ilk faulde bana kart gösterdin burada rakibe niye göstermiyorsun” diye sordu. Hakem Cüneyt Çakır, ikinci sarı kartı göstererek Delgado’yu kırmızı kartla oyundan attı.

Neye Göre Faul?

– Galatasaray-Beşiktaş maçında Servet kalecimize faul yaparak gol attı, hakem Cüneyt Çakır golü verdi.

– Kocaeli-Galatasaray maçında Nonda, kaleci Serdar’a faul yaptı, hakem Selçuk Dereli devam ettirdi ve aynı pozisyonda Milan Baros golü attı.

– Galatasaray-Konya maçında Baros rakibini itti ve Lincoln kafayla golü attı, hakem Yunus Yıldırım golü geçerli saydı.

– Büyükşehir Belediye-Beşiktaş maçında Nobre, Galatasaraylı Servet’le aynı pozisyonda topa vurarak gol attı ama hakem Bülent Yıldırım golü iptal etti.

– Büyükşehir Belediye-Beşiktaş maçında “Nobre rakibinin ayağına vurup faul yaptığı iddiasıyla” Delgado’nun attığı golü hakem Bülent Yıldırım vermedi.

Tekme Atmanın Cezası Ne?

– Sivas-Fenerbahçe maçında Colin Kazım Hayrettin’e kırmızı kartlık tekme attı. Hakem Bünyamin Gezer “faul” verdi ve hiç kart göstermedi.

– Fenerbahçe-Beşiktaş maçında aynı Bünyamin Gezer, Cisse’yi iki sarı kartla oyundan attı. Aynı maçta Lugano’nun Nobre’yi kasıtlı düşürmesine hakem “faul” verdi ama kart göstermedi.

Kart Görmek İçin Daha Ne Yapmalılar?

– Gençlerbirliği-Galatasaray maçında Milan Baros, önce kendini yere attı, sonra da elle oynadı. Hakem Halis Özkahya iki pozisyona da kart vermedi. Daha sonra itirazdan kart gördü. Baros, o gün kırmızı kart görse, Beşiktaş maçında oynayamayacaktı.

 

– Fenerbahçe-Galatasaray maçında Arda yardımcı hakemi fırçaladı ama kart görmedi.

 Hacettepe-Fenerbahçe maçının bitiminde Roberto Carlos, hakem Kamil Abitoğlu’nun üzerine top attı ama kart görmedi.

 Fenerbahçe-Bursa maçının devre arasında Edu, hakemlerin yüzüne top attı. Hakem Tolga Özkalfa, kırmızı kart yerine sadece sarı kart gösterdi

– Galatasaray-Trabzon maçında, gol atan Lincoln korner bayrağını söktü, hakem Bünyamin Gezer kart göstermedi.

– Eskişehir-Galatasaray maçında sarı kart görecek olan Arda ısrarla hakemin yanına gitmedi. Hakem Fırat Aydınus, buna rağmen sadece sarı kart gösterdi.

Gollerini Elle Attılar!

– Galatasaray-Trabzon maçında Servet eliyle gol attı. Hakem golü verdi.

– Galatasaray-Eskişehir maçında Baros eliyle gol attı. Hakem golü verdi.

– Fenerbahçe-Konya maçında Önder Turacı eliyle gol attı. Hakem golü verdi.

Trabzon Bu Kez Hakemle Kazandı

Kayseri-Trabzon maçında Umut’un aşırtma vuruşunu, top çizgiyi geçmeden bordo-mavili Aydın çıkardı.

Ancak hakem Halis Özkahya ve yardımcısı golü verdi. Haksız bir şekilde hanelerine gol yazılmasına Trabzonsporlular isyan etti ve bu kez bir hafta sonra hakemle kazandılar. Baskılar neticesinde hakem Fırat Aydınus, Eskişehir maçında, Trabzon lehine penaltı verdi, sonra da Colman’ın yumruğunu görmezlikten geldi.

Hakem Süleyman Abay’dan 
FB ve GS’ye Büyük Kıyak

Fenerbahçe-Büyükşehir Belediye maçını yöneten hakem Süleyman Abay, Belediyeli oyuncu Serhat’a haksız bir sarı kart gösterdi.

Daha sonra Serhat’ın eline vuran Lugano’ya ne kart gösterdi ne de herhangi bir ikazda bulundu. Aynı maçın 47. dakikasında Serhat, ikinci sarıdan kırmızı kart gördü ve bu atılmayla Büyükşehir Belediye sahada 9 kişi kaldı.

Galatasaray-Hacettepe maçında yine aynı hakem Süleyman Abay, Hacettepeli Tozo’ya haksız bir şekilde iki sarı kart verdi ve oyundan attı.

Penaltı sırasında Admir’e de yine haksız bir şekilde sarı kart gösterip, sonrasında kırmızı kart vererek Hacettepe’yi 9 kişi bıraktı.

Turkcell Süper Ligi’in ilk devresinde, puan cetvelindeki sıralamayı da hakemlerin bu hatalı kararları belirledi

Advertisements
  1. Hinterlasse einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: